Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... sunt impiedicata sa-mi indeplinesc atributiile
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

sunt impiedicata sa-mi indeplinesc atributiile

lucrez intr-o primarie ca si conilier juridic, insa de la angajarea mea si pana in prezent am probleme cu secretarul primariei in sensul ca nu imi da citatiile ptr a putea fi prezenta la instantele judecatoresti, nu mai vb de acte care imi sunt necesare in solutionarea dosarelor, hotararile cons.local pleaca in prefectura fara viza de legalitate care treb data de mine , cei din prefectura nici nu stiu ca aceasta comuna are jurist .I-am facutr cunoscut primarului aceste lucruri incat am incetat sa -i mai spun ca nu ia nici-o masura , desi in fisa postului am atributii clare cu privire la acest lucru.Ce pot sa fac impotrica acestui secretar care se crede ,, buricul pamantului '', ?
Vum ai adus la cunostinta primarului - in scris? Ca daca doar te-ai prezentat la el in birou si nu ai facut un referat, o nota de sesizare, atunci nu e bine de tine.
Precizaza asa cum ai specificat si aici - conform fisei postului ai atributiile - si le enumeri, conform statutului functionarului public secretarul primariei incalca in mod flagrant legea .
Plingere pentru abuz in serviciu.
in scris am facut , si continui sa fac sincer asa ceva nu am vazut el crede ca le stie pe toate ,ma ameninta intr-un mod josnic .Nu stiu ce sa mai fac
In ceea ce priveste actele necesare solutionarii cazurilor si in cazul citatiilor sunt de acord cu dumneavoastra. in ceea ce spuneti despre viza de legalitate a HCL va contrazic. Controlul legalitatii se efectueaza de catre Prefectura iar Legea 215/2001 stabileste atributiile secretarului
Art. 117. - Secretarul unitatii administrativ-teritoriale indeplineste, in conditiile legii, urmatoarele atributii:
a) avizeaza, pentru legalitate, dispozitiile primarului si ale presedintelui consiliului judetean, hotararile consiliului local, respectiv ale consiliului judetean;
b) participa la sedintele consiliului local, respectiv ale consiliului judetean;
c) asigura gestionarea procedurilor administrative privind relatia dintre consiliul local si primar, respectiv consiliul judetean si presedintele acestuia, precum si intre acestia si prefect;
d) organizeaza arhiva si evidenta statistica a hotararilor consiliului local si a dispozitiilor primarului, respectiv a hotararilor consiliului judetean si a dispozitiilor presedintelui consiliului judetean;
e) asigura transparenta si comunicarea catre autoritatile, institutiile publice si persoanele interesate a actelor prevazute la lit. a), in conditiile Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, cu modificarile si completarile ulterioare;
f) asigura procedurile de convocare a consiliului local, respectiv a consiliului judetean, si efectuarea lucrarilor de secretariat, comunica ordinea de zi, intocmeste procesul-verbal al sedintelor consiliului local, respectiv ale consiliului judetean, si redacteaza hotararile consiliului local, respectiv ale consiliului judetean;
g) pregateste lucrarile supuse dezbaterii consiliului local, respectiv a consiliului judetean, si comisiilor de specialitate ale acestuia;
h) alte atributii prevazute de lege sau insarcinari date de consiliul local, de primar, de consiliul judetean sau de presedintele consiliului judetean, dupa caz.