Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara. Acte necesare pentru schimbarea cartii de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara. Acte necesare pentru schimbarea cartii de identitate

De ceva timp am luat dupa strada un baiat, si am observat acum cateva zile ca i-a expirat buletinul, si vreau sa ma duc cu el sa faca altul si nu stiu ce acte ii trebuiesc. Nu vreau sa il iau in spatiu deoarece imi e frica sa nu faca ceva , sa fure etc.
Nu vreau sa il iau in spatiu deoarece imi e teama sa nu am probleme, sa fure sa dea in cap , si apoi sa vina politia la mine acasa. Vreau doar sa il pun in legalitate si sa ii ofer o viata mai buna. El pe buletin are un domiciliu unde a stat cu parintii, apoi a fost abandonat. In cazul in care el nu are un domiciliu ce se intampla...? trebuie sa ii faca buletin.

Dvs. puteti sa il ajutati platindu-i costurile eliberarii unei carti de identitate provizorii (cu durata de valabilitate maxim un an).

Pentru eliberarea cartii provizorii este nevoie de:

- 3 fotografii 3/4cm, cu banda albă de 7 mm la baza -poze tip buletin ;
- certificatul de nastere, daca il are, in original si copie
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate provizorii - 1 leu;
- taxa extrajudiciară de timbru - 4 lei.
si desigur cartea de identitate expirata.

La Evidenta Persoanelor va scrie la motivul pentru care cere eliberarea cartii provizorii Expirare + Lipsa locuinta si intra in legalitate.

Probabil va va costa vreo 15 lei.