Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Acte care contin apostila
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Acte care contin apostila

Cand este necesara aplicarea apostilei pe actele provenite din strainatate?
In cazul modificarilor efectuate la registrul comertului, actele din tari straine trebuie apostilate?
Da, trebuie apostilate. Exceptie fac documentele din statele UE sau RM
Conform Conventiei de la Haga din 1961, Romania a aderat la aceasta, se apostileaza:
Sunt considerate acte oficiale, in sensul prezentei conventii:
a) documentele care emana de la o autoritate sau de la un functionar al unei jurisdictii a statului, inclusiv cele care emana de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecatoresc;
b) documentele administrative;
c) actele notariale;
d) declaratiile oficiale, cum ar fi: cele privind mentiuni de inregistrare, viza de investire cu data certa si legalizari de semnatura, depuse pe un act sub semnatura privata.