Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Apostila de la Haga
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Apostila de la Haga

In cazul in care printr-o declaratie notarila generala se cesioneaza o parte din drepturile procesuale potentiale catre o persoana de alta cetatenie dintr-o terta tara pe linga traducerea legalizata este necesara si aplicarea apostilei de la Haga sau nu ?
Pe ce acte se aplica Apostila de la Haga?

Sunt considerate acte oficiale, în sensul prezentei convenţii:

a) documentele care emană de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emană de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecătoresc;
b) documentele administrative;
c) actele notariale;
d) declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de învestire cu data certă şi legalizări de semnătură, depuse pe un act sub semnătură privată.

Totuşi prezenta convenţie nu se aplică:

a) documentelor întocmite de agenţi diplomatici sau consulari;
b) documentelor administrative care au legătură directă cu o operaţiune comercială sau vamală.

Autorităţile române competente să aplice apostila prevăzută la art. 3 alin. (1) din Convenţie sunt: tribunalele, pentru actele oficiale prevăzute la art. 1 lit. a), c) şi d), şi prefecturile, pentru actele oficiale prevăzute la art. 1 lit. b).
Pe ce acte se aplica Apostila de la Haga

Sunt considerate acte oficiale, în sensul prezentei convenţii:

a) documentele care emană de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emană de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecătoresc;
b) documentele administrative;
c) actele notariale;
d) declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de învestire cu data certă şi legalizări de semnătură, depuse pe un act sub semnătură privată.

In conditiile dvs, pentru a evita orice discutie contradictorie cu tertii, folositi apostila.
Marcel Mihalache, Avocat
Va multumesc. Dar intre timp s-a modificat poate fi aplicata si de Camera Notarilor publici.
Deci sa inteleg ca fiind vorba de o declaratie notariala generala trebuie sa aiba si apostila ?
Fiind un act notarial se apostileaza de Camera Notarilor Publici.
Traducerea actului se face dupa aplicarea apostilei si nu inainte. In cazul unei declaratii aceasta poate fii data in fata unui notar care are apostila de la Haga, dupa care actul este tradus si legalizat.