Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cheltuiala cu impozit gresita in bilant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cheltuiala cu impozit gresita in bilant

Buna ziua,

am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra.
in bilantul de la decembrie 2010 a fost trecuta gresit o cheltuiala cu impozitul (suma 4000 lei inregistrata in plus), declaratia 101 a fost intocmita corect, deci problema este in bilant si profitul a fost micsorat de la 8000 la 4000 lei.
pt a avea balanta identica cu bilantul s-a facut nota contabila 691=441 cu suma de 4000 lei, cum se storneaza aceasta inregistrare?
Va rog mult...ca nu stiu pe cine sa mai intreb...
Si totusi cum de au dat corelatiile de la bilant?
Acum bilantul ramane asa cum a fost facut si predat la finante. Toate reglarile (corectarea erorilor) le faceti prin contul 1174.
Din punct de vedere contabil, conform pct. 63 din Reglementarile contabile din 29 octombrie 2009 conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene, aprobate prin OMFP nr. 3055 din 2009 , corectarea erorilor (a veniturilor sau cheltuielilor) din anii precedenti se efectueaza pe seama rezultatului reportat, respectiv prin utilizarea contului 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cont bifunctional.

Corectarea erorilor se efecteaza la data constatarii lor, indiferent de perioada la care se refera (anul curent sau anii precedenti).

Pentru erorile aferente anului curent, erorile se inregistreaza pe seama contului de profit si pierdere. Pentru erorile aferente anilor precedenti, erorile se corecteaza pe seama rezultatului reportat (cont 1174).

Corectarea erorilor aferente exercitiilor financiare precedente nu determina modificarea situatiilor financiare ale acelor exercitii.
Uitati ce problema am :in anul 2010 cand a fost facut bilantul ,s-a adaugat in plus o cheltuiala cu impozitul in suma de 4000 lei,cheltuiala care nu apartinea firmei si nu era inregistrata in contabilitate.Decalaratia 101 si balanta au fost intocmite corect,fara aceasta nota 691=441 /4.000 lei
Ulterior pentru ca bilantul sa semene cu balanta s-a inregistrat si nota 691=441 /4.000 lei (s-a revenit si s-a inregistrat in decembrie 2010).
Cum pot face aceste stornari ?soldul contului 121 C initial era de 8.000 lei,apoi s-a diminuat cu 4.000 lei.
Trebuie sa repun in contul 121 cei 4.000 lei?
eu am facut urmatoarele note
1174=441/ -4000 lei
691=1174/ -4000 lei
1174=121 cu 4000 lei ecorect asa?
Cum fac?
Multumesc mult!