avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Documente necesare cadastristului pentru intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Documente necesare cadastristului pentru intabulare

Care sunt actele necesare cadastristului pentru inceperea masuratorii topocadstrale ?
Cel mai recent răspuns: NICULIN , utilizator 11:11, 23 Mai 2012
Acte necesare pentru realizarea documentatiei de cadastru :
Actul de proprietate al imobilului (contract de vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, sentinta civila ,partaj, act de donatie, etc.) - 2 copii si una legalizata de notar
Certificatul Fiscal eliberat de directia fiscala a Primariei pe raza careia se afla imobilul
Actul/ actele de indentitate al proprietarului/ ale proprietarilor – cate 2 copii


Urmatoarele acte va vor fi date de expertul cadastrist spre completare:
Cerere tip
Declaratie tip pentru identificarea limitelor proprietatii pentru care se executa masuratorile( in cazul terenului)
Cerere tip de inregistrare in Cartea Funciara
Declaraţia pe proprie răspundere, autentificată la notar,-este cea privitoare la limitele proprietăţii.
Dacă este vorba de p.v.vecinătate şi acesta va fi dat de către fiecare vecin , la notar.
ªi dacă este vorba despre întabulare casă, p.v recepţie definitivă , şi bineînţeles autorizaţia de construire.
Dar toate acestea vi le va cere expertul topo care realizează lucrarea. Să fie expert topo, atestat .
Care este baza legala in care vecinii trebuie sa dea declaratii necesare intabularii unui teren in intravilan? Si daca aceste declaratii lipsesc intabularea este valabila ?
Dacă suprafaţa corespunde nu vă este necesar niciun p.v vecinătate. Expertul topo vă va face Plan de amplasament şi delimitare corp imobil, prin măsurătorile care se fac acum-respectiv cu inventar de coordonate în sistem de proiecţie Stereo 70, plan încadrare în zonă, etc. Se înaintează documentaţia respectivă şi o cerere de întabulare, Pot să se ivească 3 cazuri-unul fericit, documentaţia să se încadreze şi atunci va fi recepţionată adică i se va da nr. cadastral şi un caz mai puţin fericit când se va face un referat de completare sau complet nefericit, când documentaţia va fi respinsă printr-o încheiere.
ce documente sunt necesare pentru intabularea unui teren extravilan,unde este proprietar un batran de 80 ani, (sunt mai multi) pe care urmeaza a fi instalate eoliene fara acceptul proprietarului, ?. acum este in faza de obtinere acceptului de mediu de catre firma interesata sa instaleze eoliene . se pare ca sunt interese mari, sunt multi proprietari care nu se mai pot deplasa si se profita mult pe acest caz. am vrea sa obtinem intabularea terenului, mai ieftin. multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune lorma lorma Buna ziua,am si eu o intrebare......Suntem 4 mostenitori pe un teren agricol,titlul de propietate original se afla la un unchi de al meu.Eu am spus ca ma ocup ... (vezi toată discuția)
Intabulare: procedura de urmat adysza adysza Ce trebuie sa fac ca sa pot intabula pamantu pe care este construita casa si gradina si unde trebuie sa ma adresez? (vezi toată discuția)
Intabulare iuvri iuvri Buna ziua! Imi poate da si mie cineva niste informatii? Cum pot intabula terenul obtinut cu un titlu de proprietate obtinut in baza legii 247/2005? Unde ... (vezi toată discuția)