Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hotarare judecatoreasca

Am fost judecat anul trecut in martie si nu am primit nici in ziua de azi hotararea .Ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg sa intru in posesia ei?
Ve sfatuiesc sa sunati la biroul de relatii cu publicul, al instantei care a pronuntat hotararea, si sa intrebati daca a fost redactata ( sunt nenumarate cazuri in care hotararile nu sunt redactate nici dupa o perioada de un an ). Daca hotararea nu a fost redactata puteti inainta o cerere de urgentare a redactarii pe care o veti depune la registratura instantei. Daca a fost redactata puteti merge la arhiva pentru a solicita o fotocopie si mai puteti solicita daca este cazul legalizarea acesteia.
In cazul in care ajungeti la dosar si hot. a fost redactata sa verificati daca s-a indeplinit procedura comunicarii.
depinde si de obiectul cauzei daca hotararea este irevocabila nu se comunica de unele instante, asa ca intr-adevar la registratura puteti afla daca e motivata, redactata, comunicata.
Ce calitate ati avut in proces?
ContSters178374, utilizator
cum se spune.....parat?!?acuzat?#-o
fany74, utilizator
Vi se comunica numai daca ati lipsit de la judecata cat si de la pronuntare..