Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termen preschimbat?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termen preschimbat?

25/11/2011 Termen intermediar
Solutie: Respinge cererea de preschimbare a termenului formulată de reclamantul Sindicatul Independent al Învăţământului Preuniversitar din Judeţul Timiş şi menţine termenul de judecată preschimbat din oficiu la 18.01.2012, CA 7, sala 240, termen pentru când părţile au fost deja citate. Pronunţată în şedinţa publică din 25.11.2011.
18/01/2012 Amână cauza
Solutie: Admite cererea de amanare.
26/01/2012 Amână cauza
Solutie: Amână pronunţarea la 27.01.2012.
27/01/2012 Admite cererea de suspendare
Solutie: Admite cererea promovată şi precizată de reclamantul Sindicatul Independent al Învăţământului Preuniversitar din Judeţul Timiş împotriva pârâţilor Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ministerul Administraţiei şi Internelor şi Ministerul Finanţelor Publice. Dispune suspendarea executării anexelor nr.2 şi 4 ale Ordinului comun al Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Ministerului Finanţelor Publice nr. 4576/11.07.2011/230/18.10.2011/ 2445/15.09.2011 privind validarea fluxurilor financiare pentru cheltuielile de personal din învăţământul preuniversitar de stat, până la pronunţarea instanţei de fond. Fără cheltuieli de judecată. Definitivă. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 27.01.2012 în şedinţă publică.
20/06/2012 Termen preschimbat
Solutie:
Pagina 1

...........................................................................................................................................
Imi poate spune cineva , ce inseamna Termen preschimbat?

Multumesc anticipat!
Inseamna ca initial la data de 20.06.2012 a fost primul termen. Partea a facut cerere de preschimbare si admitandu-se s-a dat un nou termen, mai devreme de iunie 2012.
Multumesc d-na avocat!

D-na avocat Gabriela, din cate mai stiu, admitindu-se cererea de suspendare, ea intra imediat in vigoare, chiar daca partea parata a depus recurs, nu ?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dvs. vreti sa stiti daca puteti sa solicitati punerea in executare a hotararii? Puteti, bineinteles ca puteti, si nu conteaza ca paratii au declarat recurs. Hotararea instantei este executorie de drept iar recursul declarat de parati nu suspenda executarea (art. 14, alin. 4 din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ).
Gabriela Pintea, Consilier juridic