Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... O Curte de Apel zice DA, alta zice NU. Cine are ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

O Curte de Apel zice DA, alta zice NU. Cine are dreptate?

Va rog, am o nedumerire:
Curtea de apel Timisoara:
Admite cererea de suspendare
Solutie: Admite cererea promovată şi precizată de reclamantul Sindicatul Independent al Învăţământului Preuniversitar din Judeţul Timiş împotriva pârâţilor Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ministerul Administraţiei şi Internelor şi Ministerul Finanţelor Publice. Dispune suspendarea executării anexelor nr.2 şi 4 ale Ordinului comun al Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Ministerului Finanţelor Publice nr. 4576/11.07.2011/230/18.10.2011/ 2445/15.09.2011 privind validarea fluxurilor financiare pentru cheltuielile de personal din învăţământul preuniversitar de stat, până la pronunţarea instanţei de fond. Fără cheltuieli de judecată. Definitivă. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 27.01.2012 în şedinţă publică.

Curtea de apel Bucuresti:
Respinge cererea
Solutie: Respinge excepţia lipsei capacităţii procesuale active reclamantelor Federaţia Sindicatelor din Învăţământ Spiru Haret şi a Federaţiei Educaţiei Naţionale. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamantelor. Respinge excepţia prematurităţii acţiunii. Respinge acţiunea aşa cum a fost precizată ca nefondată. Admite cererea de intervenţie formulată de către ISJ Iaşi în interesaul pârâtului MECTS. Cu recurs în 5 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică.
..........................................................................................................................................
Este vorba de acelasi act adiminstrativ atacat ) neretinerea cotizatiei sindicale pe statul de plata.
Una zice DA, cealalta NU. Unde este adevarul?
Multumesc anticipat!!!!

~ Conținut șters la cerere ~

Numãr unic dosar: 1689/59/2011
Înregistrat în data de: 16.11.2011
Obiect dosar: suspendare executare act administrativ
Materia juridicã: Contencios administrativ şi fiscal
Stadiu procesual: Fond
Părţi: SINDICATUL INDEPENDENT AL ÎNVÃŢÃMNTULUI PREUNIVERSITAR DIN JUD . TIMIª : Reclamant
MINISTERUL EDUCATIEI CERCETÃRII TINERETULUI ªI SPORTULUI : Pârât
MINISTERUL ADM. ªI INTERNELOR : Pârât
MINISTERUL FIN. PUBLICE : Pârât
................................................................................................................................................

Numãr unic dosar: 9691/2/2011
Înregistrat în data de: 11.11.2011
Obiect dosar: suspendare executare act administrativ
Materia juridicã: Contencios administrativ şi fiscal
Stadiu procesual: Fond
Părţi: FEDERAŢIA SINDICATELOR LIBERE DIN ÎNVÃŢÂMÂNT : Reclamant
FEDERAŢIA SINDICATELOR DIN ÎNVÃŢÂMÂNT "SPIRU HARET : Reclamant
FEDERAŢIA EDUCAŢIEI NAŢIONALE : Reclamant
MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETÃRII, TINERETULUI ªI SPORTULUI : Pârât
MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ªI INTERNELOR : Pârât
MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE : Pârât
...............................................................................................................................................
Acelasi act atacat, aceeasi cauza (in fapt, neretinerea sindicatului pe statul de plata.)