Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cazul in care s-au scurs cele 6 luni de la deces (data deschiderii succesiunii) iar unii dintre mostenitori nu au facut dovada acceptarii (tacita sau directa) a mostenirii, iar altii au facut, ce se intampla cu masa succesorala? Se imparte totusi la toti?

În niciun caz. Acceptarea tacită presupune acte cu privire la bunurile succesiunii, cum ar fi înstrăinarea unor bunuri din masa succesorală, sau acte de administrare definitivă, cum ar fi închirierea unor bunuri pe o perioadă îndelungată, sau fapte materiale - demolarea unor construcţii făcînd parte din moştenire şi construirea altora în locul lor.

Dar cum sa demolezi ceva ce nu este "inca" al tau sau sa inchiriezi? In sfarsit Plta impozitelor si a utilitatilor eferente unei case si a unui teren se includ in acceptarea tacita a succesiunii, mai ales ca se poate face dovada lor nu pentru 6 luni de la deces ci multi ani dupa?

Liviu S.Bordaş