Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Case marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Case marcat

Ce pot face cu casele de marcat vechi ce nu le mai folosesc. Casele de marcat sunt defiscalizate si predate memoriile fiscale. Le pot arunca la un centru de colectare aparate electronice ?
Da.
Nu ma poate indruma nimeni, priviind problema 'aruncarii' caselor de marcat ?
M-am interesat si la administratie iar dansii mi-au dat legea sa o citesc.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 28 din 25 martie 1999 *** Republicată
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale

HOTÃRÂRE Nr. 479 din 18 aprilie 2003 *** Republicată
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale

Dupa ce am citit legea(sper ca de ajuns) mi-am dat seama ca nu este precizat nimic legat de casele de marcat in momentul cand nu le mai folosesti sau in momentul cand inlocuiesti casa de marcat cu alt tip de casa. Cred ca, pana la urma am sa le donez la un centru de colectare.
Astept totusi o indrumare, cred ca nu sunt singurul care are aceasta problema.

Se pare ca, nimeni nu stie ce se poate face cu casele de marcat !!!
Daca totusi aveti vreo propunere/indrumare legat de cele comentate mai sus, astept cu interes.
Va multumesc.:help:
Casele de marcat (AMEF)se comercializeaza EXCLUSIV numai prin intermediul societatilor avizate de catre Ministerul de Finante. Acestea sunt importatorii ( ca distribuitorul national) si unitatile acreditate ale acestora din tara ( prin care se face distributia si service-ul)
De retinut este faptul ca o unitate acreditata locala nu este de regula avizat la toti importatorii din Romania. Asa ca va sfatuiesc sa identificati modelul de casa de marcat, cautati furnizorul care v-a vandut-o, sau gasiti pe net importatorul ca sa va indrume spre cea mai apropiata unitate acreditata . Pentru modelele "Activa" apelati la [ link extern ] .
Mai multe informatii referitoare la fiscalizari, defiscalizari, drepturi si obligatii ca utilizator de
AMEF gasiti la : [ link extern ]
giptronic, utilizator