Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Persoana juridica: consumator sau nu
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Persoana juridica: consumator sau nu

Prin prisma legislatiei nationale si internationale persoana juridica este consumator sau nu
Nu,
CONSUMATOR = "orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale" (Codul consumului, OG 21/1992, Legea 193/2000). Drept urmare, nu intra in sfera notiunii de consumator societatile comerciale, persoanele fizice autorizate, practicantii unei profesii liberale (avocati, notari, executori, etc), chiar daca unii dintre acestia nici macar nu sunt comercianti.

O persoana fizica se poate folosi doar de prevederile cuprinse in noul cod civil in domeniul " protectiei drepturilor sale intr-un contract de adeziue" si numai daca este vorba de un contract caruia i se aplica dispozitiile noului cod civil.
Consumator este doar persoana fizica. Exista in acest sens directive si conventii precum si codul consumului