Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... facturare ajutor de caldura !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

facturare ajutor de caldura !

Buna ziua! As dori sa cunosc modul corect de facturare, de calcul al ajutorului de caldura:

Eu am contract de gaz cu autocitire si beneficiez de ajutor de caldura=262 ron/luna.
facturile sunt: autocitire 16.09.2011-14.10.2011 index vechi 98-index nou 123 = 25 mc
___________autocitire 15.10.2011-14.11.2011 index vechi 123-index nou 163 = 40 mc.
___________citirea companiei 15.12.2011 index nou (citit de ei) 369 = deci am consumat in perioada 15.11.2011-15.12.2011 = 206 mc. In ajutorul de caldura 262 ron intra consumul a 210 mc, deci factura trebuia sa fie 0.00, dar am de plata 111 ron.
:hm: Nu inteleg de ce, pentru stabilirea ajutorului de caldura, se face urmatorul calcul: 25+40+206=271 mc( consumul aferent celor 3 luni=16.09.2011-15.12.2011), 271:90 zile (cate zile sunt in perioada 16.09.2011-15.12.2011)=3.01 mc/zi, 3.01x1.26 (pret mc+tva)=3.79 ron/zi, 3.79x45 zile (aferente perioadei 1.11.2011-15.12.2011)=170 ron ajutor de caldura.
As dori sa cunosc in baza carui act normativ furnizorul calculeaza ajutorul de caldura. Daca ne luam dupa acest mod de calcul eu am consumat in perioada 16.09.2011-14.11.2011=180 mc, eu consumand doar 65 mc conform autocitirii, si in perioada 15.11.2011-15.12.2011= 90mc, ori eu am consumat 206 mc :((. Cui ma pot adresa pentru reclamatie: la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale sau OPC? Multumesc!
Ares-3, moderator
as dori sa stiu ce fel de avocat imi trebuie, in eventualitatea demararii unui proces, avocatii se pricep si la calcule ...contabile, la facturi de regularizare? multumesc!
Ares-3, moderator
Teoretic ajutor de caldura statal este un procent al consumului efectiv realizat. Puteti sa va uitati la art. 8 OUG 70/2011 in functie de veniturilor declarate pentru anul acest, plus ceea ce primariile acorda suplementar printr-o suma fixa. Dv. vorbiti despre o suma fixa doar. Nu ne ramane clar operatiile facute, oricum. Desi daca ai de plata -dupa operatia lor- 111 ron, si ai 170 rona de ajutor, factura pe care ai primit-o este de 281 ron? Puteti sa fiti mai explicita despre factura primita pe total si operatiile facute ?.

Conform legea mentionata, optiunea pentru a plati lunar sau in transe este:
Art. 2
(1) Modul de facturare si de plata a contravalorii energiei termice consumate pentru incalzire de catre asociatiile de proprietari/locatari sau persoanele fizice, care sunt titulari de contracte de furnizare a energiei termice/conventii individuale, poate fi:
a) facturarea si plata pe baza consumului lunar efectiv;
b) facturarea pe baza consumului lunar efectiv si plata in transe procentuale pe o perioada de referinta cu durata de 12 luni.
(2) Modalitatea de plata conform alin. (1) lit. b), termenul scadent, precum si stabilirea perioadei de referinta se aproba prin hotarare a consiliului local, in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(3) Pentru familiile si persoanele singure care utilizeaza pentru incalzirea locuintei energie termica furnizata in sistem centralizat si care beneficiaza de ajutoare, in conditiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, facturarea si plata consumului de energie termica se fac doar pe baza consumului efectiv, conform alin. (1) lit. a).
Ares-3, moderator
buna ziua! nu utilizez energie termica in sistem centralizat, iar modalitatea de plata este pe baza consumului efectiv. problema este ca mi se factureaza consumul aferent primei luni, a2-a luni, iar consumul aferent celei de-a 3 luni se regaseste in toata perioada de regularizat, nu este evidentiata distinct in factura de regularizare. Ori conform actelor normative consumul trebuie facturat lunar. Consumul aferent lunii a 3-a este simplu de stabilit in factura de regularizare: ori prin estimare (pe baza programului de consum din contractul cadru), ori pe baza autocitirii, de care ar trebui sa se tina cont lunar. Ori consumul aferent lunii a3-a este distribuit uniform pe cele 3 luni ( perioada de regularizare). consumul aferent lunii a3-a nu inseamna consumul aferent perioadei de regularizare (adica pe 3 luni). E normal sa se faca o regularizare la 3 luni , dar numai dupa ce ai facturat consumul aferent celor 3 luni: adica factura 1+factura 2+factura de regularizare: in care trebuie evidentiat separat consumul lunii 3+diferenta de regularizat.
Ares-3, moderator
Decizia de ajutor de la cine ai primit-o si in ce modalitate se configureaza,a primariei, a guvernului prin MMunci?,Suma este fixa sau porportional al consumului? Oricum, eu nu ma princep in operatiunile pe care vorbiti cu usurinta, dar imi este greu sa inteleg ce cei de la companie nu stiu ce sa faca.
Nu cred ce ar fi de folos o sesizare la OPC in prealabil cu tot ce cei de la companie probabil nu vi-au dat o explicatia completa. Chiar ati incercat-o? Ce zic ei?. Problema in cazul dv este unul complicat pentru ca se imbineaza modul de facturare si ajutorul social ce este consecinta a consumului real. Ar fi bine sa apelati la asistenta sociala inainte de sa va duceti la OPC, pentru ce modul de facturare nu cred ce este incorect ci doar aplicarea subventii conform legii.
Ares-3, moderator
am sunat la [editat] de 2 ori si cand i-am intrebat in baza carui act normativ aplica respectivul mod de calcul s-a facut pauza ....lunga, intr-un final mi-au spus de 'Art. 5. ? Regularizarea contravalorii serviciului de furnizare reglementată, facturate lunar, se face pe baza indexului echipamentului de măsurare, citit odată la 3 luni'. Le-am replicat ca din articolul respectiv nu reiese modul de calcul, si le-am cerut alt articol: mi-au raspuns ca nu stiu momentan, ca trebuie sa caute si ca sa le scriu pe mail :rtfm: . Asta este raspunsul profesional al celor de la SC [editat] SA tg.mures. M-am dus la OPC si cei de acolo mi-au dat dreptate, bucurandu-se ca pot sa-i prinda cu ceva pe cei de la [editat]. Raman consternata de cat si cum poate fura o ditamai firma de la consumatorii vulnerabili, cu venituri intr-adevar reduse. Cei cu ajutor de caldura si care folosesc gaze, cititi-va facturile de regularizare si indignati-va. Pt informatii, detalii lasati mesaj si promit sa va raspund.

[Editat: Este interzisa identificarea persoanelor fizice sau juridice pe forum. Multumesc pentru intelegere]
Ares-3, moderator