Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... facturare ajutor de caldura !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

facturare ajutor de caldura !

Buna ziua! As dori sa cunosc modul corect de facturare, de calcul al ajutorului de caldura:

Eu am contract de gaz cu autocitire si beneficiez de ajutor de caldura=262 ron/luna.
facturile sunt: autocitire 16.09.2011-14.10.2011 index vechi 98-index nou 123 = 25 mc
___________autocitire 15.10.2011-14.11.2011 index vechi 123-index nou 163 = 40 mc.
___________citirea companiei 15.12.2011 index nou (citit de ei) 369 = deci am consumat in perioada 15.11.2011-15.12.2011 = 206 mc. In ajutorul de caldura 262 ron intra consumul a 210 mc, deci factura trebuia sa fie 0.00, dar am de plata 111 ron.
:hm: Nu inteleg de ce, pentru stabilirea ajutorului de caldura, se face urmatorul calcul: 25+40+206=271 mc( consumul aferent celor 3 luni=16.09.2011-15.12.2011), 271:90 zile (cate zile sunt in perioada 16.09.2011-15.12.2011)=3.01 mc/zi, 3.01x1.26 (pret mc+tva)=3.79 ron/zi, 3.79x45 zile (aferente perioadei 1.11.2011-15.12.2011)=170 ron ajutor de caldura.
As dori sa cunosc in baza carui act normativ furnizorul calculeaza ajutorul de caldura. Daca ne luam dupa acest mod de calcul eu am consumat in perioada 16.09.2011-14.11.2011=180 mc, eu consumand doar 65 mc conform autocitirii, si in perioada 15.11.2011-15.12.2011= 90mc, ori eu am consumat 206 mc :((. Cui ma pot adresa pentru reclamatie: la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale sau OPC? Multumesc!
Ares-3, moderator
Interventie moderator

aleph, va rog nu mai scrieti numele companiei; ati inteles rostul editarii si totusi insistati.
Descrierea acestui subforum, Protectia Consumatorilor, este:
Aici se discuta problemele aparute in cazul achizitionarii de servicii si produse, aflate inca in garantie. Atentie, nu ne dorim sa reclamati anumiti comercianti (pentru asta exista Autoritatea pentru protectia consumatorului), ci doar sa expuneti problemele pe care le intampinati.
O puteti citi imediat sub numele subforumului.

Si Regulamentul precizeaza acest lucru, insa probabil nu l-ati citit. Nu e problema, o puteti face si acum daca dvs. considerati ca editarea mesajelor este un abuz al moderatorului.
Desi mi-au dat dreptate, cei de la CJPC Sibiu au spus ca nu pot face nimic intrucat eu nu am contract cu furnizorul de gaz, contractul cu furnizorul fiind facut de proprietara, eu fiind chirias. Iata raspunsul: 'urmare reclamatiei dumneavoastra, inregistrata la CJPC Sibiu sub nr. xx din xx.xx.xxx, va precizam urmatoarele: D-na Y nu are contract incheiat cu operatorul economic reclamat, fapt pentru care nu va putem ajuta. Va recomandam sa va adresati unei instante de judecata' evident fara indicarea vreunui temei legal cfm. ORDONANŢA GUVERNULUI nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, aprobată, cu modificări şi completări prin Legea nr.233/2002 art. 13 'Semnarea răspunsului se face de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice ori de persoana împuternicită de acesta, precum şi de şeful compartimentului care a soluţionat petiţia. În răspuns se va indica, în mod obligatoriu, temeiul legal al soluţiei adoptate.' Si totusi ca beneficiar al OUG 70/2011, ca si chirias (exista un contract de inchiriere in care este specificat neplata la zi a utilitatilor [electrica, apa, gaz etc], a chiriei [neplata chiriei in termen de 5 zile de la data stabilita] sau folosirea necorespunzatoare [stricaciuni, tulburarea linistii publice etc], poate duce la rezilierea inainte de termen a prezentului contract) care nu are un contract direct cu furnizorul de gaz, ce drepturi am? pe chiriasii care au probleme cu furnizorii de gaz si care nu au un contract cu ei direct cine ii apara?

Ordonanţă nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 1. - (1) Statul, prin mijloacele prevăzute de lege, protejează cetăţenii în calitatea lor de consumatori, asigurând cadrul necesar accesului neîngrădit la produse şi servicii, informării lor complete despre caracteristicile esenţiale ale acestora, apărării şi asigurării drepturilor şi intereselor legitime ale persoanelor fizice împotriva unor practici incorecte, participării acestora la fundamentarea şi luarea deciziilor ce îi interesează în calitate de consumatori.

Art. 2. - În sensul prezentei ordonanţe, se înţelege prin:
2. consumator - orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale;

Sunt o multime de chiriasi care nu au incheiate contracte cu furnizorii de servicii, si totusi pe ei cine ii apara de posibile abuzuri din partea acestor comercianti?
Va rog, ce act normativ sustine ca eu ca si beneficiar indirect al unui serviciu sunt obligat sa inchei un contract direct cu furnizorul, si, in consecinta, sa pot beneficia de protectia statului cand mi se incalca un drept? Sau cum poate fi interpretat corect termenul de consumator in contextul ordonantei 21/1992? As dori sa demarez un proces cu firma de gaz , dar mi-e frica, in cazul ca am necastig de cauza, ca nu voi putea plati cheltuielile de judecata ale furnizorului. Ce se intampla daca pierd procesul si nu am de unde plati chletuielile de judecata ale celeilalte parti? Va multumesc. Astept cu interes un raspuns!
aleph, utilizator