Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiuni savarsite pe teritoriul altui stat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiuni savarsite pe teritoriul altui stat

Daca infractiunea s-a savarsit pe teritoriul altui stat ,de un cetatean roman care are rezidenta in statul respectiv,asupra altui cetatean roman cu domiciliul numai in ROMANIA,de ce s-a inceput urmarirea penala in urma depunerii plagerii de catre victima in ROMANIA ,daca totul s-a intamplat in alta tara si invinuitul nu locuieste in tara,e corecta procedura si interogatoriu prin comisie rogatorie?sau intervine elementul de extranietate si invinuitul trebuie sa refuze orice interogatoriu in tara de adoptie.Va multumesc si apreciem profesionalismul de cate dati dovada,tineti-o tot asa.
Da, este corect. Un cetatean roman a savarsit infractiunea impotriva unui alt cetatean roman, astfel urmarirea penala se poate desfasura si in Romania chiar daca faptuitorul locuieste pe teritoriul altui stat. De asemenea este corect si interogatoriul prin comisie rogatorie conform legii 302/2004.
Da, nu puteti contesta aplicarea legii.
Puteti declara ca nu doriti sa dati nicio declaratie cu ocazia comisiei rogatorii.
Sau puteti da declaratie. Cert este ca veti fi chemat in conformitate cu legea romana si normele internationale in materie.