Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical mai mare de 183 de zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical mai mare de 183 de zile

Am o mare problema. Am in data de 17.01.2012 183 zile ( zile de concediu medical cumulate in ultimile 12 luni) In cele 183 zile exista si zile de concediu medical cod de indemnizatie 09 (pentru copil). Dr. la care sunt in supraveghere, mi-a facut referat pentru prelungire cu 90 zile, datorita operatiei de tumora. Nu mi se pare logic ca in calculul celor 183 zile sa se tina cont si de cod 09. Cum se poate reglementa acest lucru?
1. Cele 183 de zile prevazute in OUG 158/2005 se refera numai la afectiuni personale, ale dvs., nu sunt luate in calcul concediile medicale pentru copii bolnavi, pentru risc maternal sau concediu de maternitate.
2. Medicul stie aceasta asa ca vorbiti cu el si vedeti despre ce este vorba.
dumitrusimona a scris:

Am o mare problema. Am in data de 17.01.2012 183 zile ( zile de concediu medical cumulate in ultimile 12 luni) In cele 183 zile exista si zile de concediu medical cod de indemnizatie 09 (pentru copil). Dr. la care sunt in supraveghere, mi-a facut referat pentru prelungire cu 90 zile, datorita operatiei de tumora. Nu mi se pare logic ca in calculul celor 183 zile sa se tina cont si de cod 09. Cum se poate reglementa acest lucru?

ART. 65NORME60/32/2006:
(1) Durata concediilor pentru tuberculoză, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcină şi lăuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncă şi pentru carantină, precum şi pentru risc maternal nu diminuează numărul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.#M5
(2) Pentru concediile medicale prevăzute la alin. (1), plătitorii de indemnizaţii au obligaţia să elibereze adeverinţe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical aferent fiecărei afecţiuni în parte.
#B

Asadar,solicitati angajatorului eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte nr. de zile de cm 09(ingrijire copil bolnav),prezentati-o medicului dvs.curant impreuna cu reglementarea legala ,respectiv prevederile art.65din Norme 60/32//2006.Acele zile nu se aduna la zilele de cm pt. boala de care suferiti dvs.deci nu are de ce sa va intocmeasca acel referat acum,atata timp cat ati avut cm 09...