avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie

Mai deranjez cu o intrebare: daca pe citatia primita scrie ca nu este prezenta obligatorie a inculpatului, de ce pe site-ul ministerului justitiei scrie asa:"Solutie: În vederea recitării inculpatului şi emiterii unui mandat de aducere, cu menţiunea să fie însoţit, pentru inculpat"? S-a amanat termenul pentru ca nu a fost prezent, dar el a ales sa nu mearga.Repet pe citatie scrie ca prezenta nu este obligatorie si cauza se judeca in lipsa, pe fond.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Februarie 2012
BIGHY, utilizator
Cel mai recent răspuns: BIGHY , utilizator 23:19, 8 Februarie 2012
Eu cunosc o persoana care a fost achitata din cauza obezitatii.Nu am de unde face rost de motivare sa o public aici dar cunosc cazul concret.Era foarte gras si nu se putea spala si ingriji singur(obezitate morbida).A fost dus la penitenciar parca, si eliberat dupa 24 de ore.Tin minte ca a fost condamnat pentru ceva fals.
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
BIGHY, utilizator
Eu nu am auzit de asa ceva si nici legea nu permite un astfel de temei de achitare.
Va referiti la o hotarare pronuntata de instantele romane?
Poate s-a aplicat o pedeapsa cu suspendare.
Este cu totul altceva si instanta poate aprecia in acest sens insa nu este vorba de ACHITARE...
Am cautat si eu pe google si am gasit diverse persoane achitate astfel.Ma rog in articole se spune ca ar fi persoane cu bani care au profitat la maxim de aceasta boala.Eu spun ca din ce stiu eu, persoana respectiva avea nevoie de asistent personal zilnic neputand face nimic de unul singur.Omul chiar era bolnav.Nu vad un gardian ajutand detinutul la dus sau la altceva.Stiu ca nu este prevazut in codul penal dar, ma gandesc eu ca statul nu vrea sa consume bani pe asa ceva.
Dati-ne si noua un link sa il analizam.
Sa nu intelegeti ca am ceva cu dvs.

Instantele pot aprecia ca o persoana poate fi foarte periculoasa si daca nu se poate misca.
Poate dirija un grup infractional stand pe scaun.
V-am dat un exemplu.
Stiu exact la ce va referiti.El este acuzat de inselaciune, nu este asa mare pericol social.A facut totul de unul singur, nici vorba de grup infractional cu toate ca tin minte ca a fost anchetat si de D.I.I.C.O.T. Sunt cateva articole de presa, sper sa nu fie aiureli.
[ link extern ]
Aici sunt mai multe persoane care au scapat pe diverse boli dar mai sunt si alte articole.Vad ca multe sunt si persoanele din strainatate.Mai caut ca nu gasesc inca ceva concludent.Am uitat exact cum am scris in google.

Alte discuții în legătură

Accident auto cu victima elena02 elena02 O cunostinta de a mea a fost condamant la 1 an si 3 luni cu suspendare, hotararea inca nu este definitiva, dar in urma cui putin timp a avut un accident de ... (vezi toată discuția)
Carei instante se adreseaza cererea de schimbare a regimului de detentie catinf catinf Buna ziua, Un condamnat (delapidare) dupa fond si apel, care executa o pedeapsa cu executare, vrea sa ceara schimbarea regimului de detentie din penitenciar ... (vezi toată discuția)
Caz penal ralukuutza ralukuutza BUNA ZIUA!AM SI EU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA.AM PRIMIT PEDEAPSA DE 11 LUNI CU INCHISOARE.CE SE INTAMPLA DACA NU MA PREZINT?CE SE INTAMPLA DUPA ASTEA 11 ... (vezi toată discuția)