Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Am citit statutul de consilier juridic ca profesie ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Am citit statutul de consilier juridic ca profesie libera

care este diferenta intre in JURIST si consilier juridic ca taxe ,fiscal eu nu vad ?

Profesia de consilier juridic nu este o profesie liberala, respectiv din aceeasi categorie cu expertul contabil, avocatul, auditor financiar, consultant fiscal, topograf, psiholog, etc., adica nu este un liber profesionist. Consilierul juridic isi desfasoara activitatea in baza unui raport contractual de munca pe care il are cu angajatorul sau.
Conform legii nr. 514 din 2003
Art. 1.
Consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale statului, ale autoritatilor publice centrale si locale, ale institutiilor publice si de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum si ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.
Art. 2.
Consilierul juridic poate sa fie numit in functie sau angajat in munca, in conditiile legii.

Asadar, jurist este si magistratul si avocatul si notarul. Jurist nu inseamna numai consilier juridic.
lucian huzum a scris:

Profesia de consilier juridic nu este o profesie liberala, respectiv din aceeasi categorie cu expertul contabil, avocatul, auditor financiar, consultant fiscal, topograf, psiholog, etc., adica nu este un liber profesionist. Consilierul juridic isi desfasoara activitatea in baza unui raport contractual de munca pe care il are cu angajatorul sau.
Conform legii nr. 514 din 2003
Art. 1.
Consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale statului, ale autoritatilor publice centrale si locale, ale institutiilor publice si de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum si ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.
Art. 2.
Consilierul juridic poate sa fie numit in functie sau angajat in munca, in conditiile legii.

Asadar, jurist este si magistratul si avocatul si notarul. Jurist nu inseamna numai consilier juridic.

acum sunt in ceata deci daca optez ca consilier juridic numai ca salariat pot colabora, de ce ? Si ca JURIST pot redacta acte juridice , reprezentarea in instante o face administratorul nu neaparat consilierul juridic.EU nu inteleg daca administratorul semneaza nu stie sa relateze ce semneaza si e administrator de firma, ne miram ca oamenii cu 2 clase sunt manipulati in functii de administratori !

conform codului fiscal este PROFESIA LIBERA , liberala nu mai exista.
afaceriiolden, utilizator
Libera sau liberala este acelasi lucru. Profesia liberala reprezinta o ocupatie intelectuala, exercitata de o persoana pe cont propriu (liber-profesionista) care face parte, in mod obligatoriu, dintr-un ordin profesional. Contabilul face parte din CECCAR, consultantul fiscal din Camera Consultantilor Fiscali, executorul judecatoresc din UNEJR etc.
Directiva 2005/36/CE care a intrat în vigoare la 20 octombrie 2007 ofera o definitie a “Profesiilor liberale“:„ … profesiile liberale sunt acelea care sunt exercitate pe baza unor calificări profesionale relevante, cu titlu personal, având propria lor responsabilitate şi de
o manieră profesională independentă, de persoanele care oferă servicii intelectuale şi conceptuale în interesul clienţilor şi publicului …”.
Juristul nu are o astfel de asociatie profesionala. Consilierul juridic face parte din Uniunea Nationala a Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania - este asociatia profesionala a acestora. Art. 5 din lege prevede ca "Consilierii juridici pot constitui asociatii profesionale in scopul apararii si promovarii intereselor profesionale, in conditiile legii privind asocierea si constituirea persoanelor juridice".
De asemenea, conform art. 7 din aceeasi lege "Activitatea de consilier juridic este considerata vechime in munca juridica in functiile de magistrat, avocat, notar public sau alte functii juridice, potrivit dispozitiilor legale specifice fiecareia dintre aceste profesii".

"deci daca optez ca consilier juridic numai ca salariat pot colabora, de ce ?" - pentru ca asa prevede legea 514.

"Si ca JURIST pot redacta acte juridice , reprezentarea in instante o face administratorul nu neaparat consilierul juridic."
Puteti redacta acte juridice, dar nu puteti fi raspunzator de ele. Administratorul poate reprezenta societatea in fata oricarei institutii, dar nu este un profesionist.

Cititi mai bine legea 514 din 2003 si cred ca veti gasi raspunsurile pe care le doriti.

Lucian Huzum, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Fati o firma de consultanta in afaceri si recuperari creanre.