avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod COR de 4 cifre
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod COR de 4 cifre

Vreau să ştiu dacă pot trece in contractul individual de muncă codul cor 9411 - Ajutori la prepararea produselor alimentare de tip "fast-food"???:">
Cel mai recent răspuns: ContSters160617 , utilizator 10:24, 7 Februarie 2012
Da, puteti trece in c.i.m. codul COR - 9411 Ajutori la prepararea produselor alimentare de tip „fast food”
Codul unei ocupatii va fi reprezentat de 6 cifre:
- prima cifra va reprezenta grupa majora;
- a doua cifrăa va reprezenta subgrupa majora;
- a treia cifra va reprezenta grupa minora;
- a patra cifra va reprezenta grupa de bază;
- ultimele două cifre identifica ocupatia in cadrul grupei de baza.

Codul COR pe care ar trebui sa il inserati dumneavoastra ar fi 941101. Acest cod are in vedere situatia ucenicului care munceste si se pregateste profesional in baza unui contract de ucenicie la locul de munca in baza caruia isi formeaza competentele specifice calificarii pe care urmeaza sa o dobandeasca.

Cred ca ati confundat COR-urile ... de la 01.01.2012 se foloseste Clasificarea Ocupatiilor din Romania aprobata prin Ordinul nr.1832/2011 care prevede la grupa de baza 9411 - Ajutori la prepararea produselor alimentare de tip "fast-food" - Ajutorii la prepararea produselor alimentare de tip fast-food prepara si gatesc la comanda o gama limitata de produse alimentare sau bauturi care implica procese simple de pregatire si un numar mic de ingrediente. Acestia pot lua comenzi de la clienti si servesc la tejghea sau la mese.
freeelis a scris:

Cred ca ati confundat COR-urile ... de la 01.01.2012 se foloseste Clasificarea Ocupatiilor din Romania aprobata prin Ordinul nr.1832/2011 care prevede la grupa de baza 9411 - Ajutori la prepararea produselor alimentare de tip "fast-food" - Ajutorii la prepararea produselor alimentare de tip fast-food prepara si gatesc la comanda o gama limitata de produse alimentare sau bauturi care implica procese simple de pregatire si un numar mic de ingrediente. Acestia pot lua comenzi de la clienti si servesc la tejghea sau la mese.


Vă mulţumesc foarte mult Dl. Freeelis. O zi plăcută!
Da, greseala mea. Nu m-am uitat pe varianta actualizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functia Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu completarea cim-ului la Felul muncii:\" functia/meseria,am incadrare la toti angajatii pe post de muncitor necalificati,dar ... (vezi toată discuția)
Cod cor csillah csillah Buna ziua! In ce cod COR as putea integra un muncitor necalificat intr-o brutarie? Multumesc. (vezi toată discuția)
Incadrare cor MDorinaPopa MDorinaPopa Buna ziua, Intr-o firma de IT, cum incadrati pe post (cod COR) persoanele care se ocupa de CQ (control calitate)? Multumesc! (vezi toată discuția)