Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Buna ziua,

O societate poate intra in insolventa daca are datorii doar la bugetul statului si asigurarilor soc., in suma de doar 2500 lei ? daca da, care ar fi pasii de urmat?
multumesc anticipat.
Conform art. 3 din legea 85 /2006 pct. 12, valoarea prag pentru care se poate introduce cereri de deschidere a procedurii insolventei este de 45.000 lei pentru creante si 6 salarii medii brute pe salariat in cazul salariilor restante.
Nu se pune problema deschiderii procedurii insolventei in cazul unei creante de 2500 lei.
lucian huzum a scris:

Conform art. 3 din legea 85 /2006 pct. 12, valoarea prag pentru care se poate introduce cereri de deschidere a procedurii insolventei este de 45.000 lei pentru creante si 6 salarii medii brute pe salariat in cazul salariilor restante.
Nu se pune problema deschiderii procedurii insolventei in cazul unei creante de 2500 lei.

daca ati fi citit cu atentie intrebarea, este vorba posibilitatea debitorului de a formula o cerere pentru deschiderea procedurii de insolventa avand o datorie de 2500 lei... caz in care legea nu prevede o valoare prag a creantei
Cerere + actele prevazute la art 28 din lege 85/2006
Adrian Stoica, Practician in insolventa