avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Buna ziua,

O societate poate intra in insolventa daca are datorii doar la bugetul statului si asigurarilor soc., in suma de doar 2500 lei ? daca da, care ar fi pasii de urmat?
multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 08:27, 8 Februarie 2012
Conform art. 3 din legea 85 /2006 pct. 12, valoarea prag pentru care se poate introduce cereri de deschidere a procedurii insolventei este de 45.000 lei pentru creante si 6 salarii medii brute pe salariat in cazul salariilor restante.
Nu se pune problema deschiderii procedurii insolventei in cazul unei creante de 2500 lei.
lucian huzum a scris:

Conform art. 3 din legea 85 /2006 pct. 12, valoarea prag pentru care se poate introduce cereri de deschidere a procedurii insolventei este de 45.000 lei pentru creante si 6 salarii medii brute pe salariat in cazul salariilor restante.
Nu se pune problema deschiderii procedurii insolventei in cazul unei creante de 2500 lei.


daca ati fi citit cu atentie intrebarea, este vorba posibilitatea debitorului de a formula o cerere pentru deschiderea procedurii de insolventa avand o datorie de 2500 lei... caz in care legea nu prevede o valoare prag a creantei
Cerere + actele prevazute la art 28 din lege 85/2006
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2012
Adrian Stoica, Practician in insolventa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa chimardan chimardan Buna ziua , v-as fi recunoscator daca mi-ati putea da un raspuns referitor la insolventa cererea creditorului , daca cumva la adunarea pragului minim de 45,000 ... (vezi toată discuția)
Tot despre insolventa Olga67 Olga67 Exista un plafon al datoriilor unei firme pana la care sau de la care se poate cere intrarea in insolventa?Exista cumva o ordonanta data de curand in acest ... (vezi toată discuția)
Insolventa carmendehelean carmendehelean Va rog sa-mi spuneti in ce conditii un furnizor poate declansa procedura de insolventa a datornicului(SRL).Daca se poate sa-mi dati legislatie.Va multumesc (vezi toată discuția)