Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gestiune

buna ziua! in data d 19.09.2011 mam angajat in functia de lucrator gestionar la o firma,cu 5 zile inainte mai precis in 14.09.2011 am fc un inventar iar in 21.09.2011 sa mai facut inca un inventar deoarece ei sustineau ca fata care a lucrat la ei inaintea mea a iesit pe minus, insa nu am semnat nici unu dintre ele doarece eu vroiam sa numar personal toate articolele din acel stand,solicitand acest lucru sefului mi-a spus ca o sa-l facem insa nu am mai facut,in 06.01.2012 am facut inventar si am iesit minus 9500 ron,iar el spune ca trebuie sa-i dau banii,eu cosider ca acest lucru nu este posibil deoarece nu am preluat gestiunea (nu sa facut nici un proces verbal de predare primire si nu am semnat nici inventarele),in toata aceasta perioada am semnat doar avize de insotire a marfii,si ultima noutate acestia m-au dat in judecata,va rog sa-mi spune-ti ce pot face???daca am vreo sansa sau cum pot demonstra ca nu am luat acesti bani??am sanse de castig??ei pretind ca in perioada cand am lucrat la ei le-am creat acest prejudiciu,si sunt chemata la tribunal in 20.02.2012 la sectia civila
va multumesc din suflet
narcidani, utilizator
Daca v-au dat in judecata, ar trebui sa dovedeasca faptul ca v-au predat la angajare o gestiune , iar in urma inventarului efectuat in data de 06.01.2012 s-a constatat lipsa in gestiune ... de asemenea, sustineti in fata instantei faptul ca in data de 21.09.2011 s-a facut un inventar pe care dvs nu l-ati semnat ...
multumesc,asa si este inventarele din 14.09.2011 si 21.09.2011 nu sunt semnate de mine deoarece eu am vrut sa numar personal,si din cate am citit gestiunea se preda in baza unui proces verbal lucru care in cazul meu nu sa facut
inca ceva in acea citatie scria ca pot face intampinare cu 5 zile inainte
narcidani, utilizator
Intr-adevar, predarea-primirea gestiunii se face prin inventarierea totala a bunurilor din gestiune, intocmindu-se un proces-verbal ce se semneaza de gestionarul care preda si de gestionarul care primeste gestiunea.
ok,asa stiam si eu dar sper sa rezolv problma asta la tribunal in 20.02.2012 cand sunt chemata,eu cred ca sunt nebuni nu stiu cum vor sa demonstreze ca mi-au predat magazinul,eu cred ca fac lucrul asta intentionat.deoarece fata dinaintea mea a plecat cu minus si acum dupa mine un alt coleg a plecat cu minus
narcidani, utilizator
Nebuni nu sunt, posibil doar ca procedeaza asa doar ca sa-si acopere lipsurile datorate lor si nu salariatilor.