Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa divort starea civila sector 3
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa divort starea civila sector 3

Buna seara!!! Ma intereseaza tare mult taxa de divort la starea civila. Am inteles ca in Bucuresti taxele sunt in functie de sector, am intrat pe site-urile primariilor si ale oficiilor de stare civila si nimeni nu da niciun pret. Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de aceasta?
daca nu se intampla sa stie cineva, sunati si intrebati direct 021.321.3875
Taxa de divort pe cale administrativa este stabilita de catre fiecare primarie in parte,prin hotarare de consiliu.
Nu exista nici minim nici maxim al taxei,asa ca ,fiecare isi stabileste aceasta taxa dupa cum considera.
Va sugerez sa mergeti la serviciul de stare civila in raza caruia locuiti si sa intrebati cat este taxa.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!!! Eu am sunat la starea civila dar (cum e la noi la romani) telefoanele ori sunt ocupate ori nu raspunde nimeni .Am pus intrebarea in ideea ca poate cineva stie cat este taxa... mi-e destul de greu sa ajung la starea civila sa ma interesez direct, am un copil mic si merg si la serviciu...Va multumesc
Incercati sa accesati site-ul primariei sector 3,rubrica stare civila sau hotarari ale consiliului local.Aveti sanse mari sa gasiti acolo ce va intereseaza.
stati un pic ....
daca aveti copil minor, nu va divorteaza la starea civila ....
daca va intelegeti cu sotul in privinta minorului, mergeti la notar, daca nu la judecatoria unde aveti domiciliu comun ...
taxa 39 lei, la cec, plus timbru de 0,3 lei