Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa divort starea civila sector 3
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa divort starea civila sector 3

Buna seara!!! Ma intereseaza tare mult taxa de divort la starea civila. Am inteles ca in Bucuresti taxele sunt in functie de sector, am intrat pe site-urile primariilor si ale oficiilor de stare civila si nimeni nu da niciun pret. Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de aceasta?
corect, @gyoni are dreptate, daca acest copil e rezultat din aceasta casatorie, nu puteti divorta la starea civila, ci la notar sau in instanta
Divortul nu este intre mine si sotul meu divortul este intre mama si tatal meu. Este vorba de o casnicie de 33 de ani in care mama eu si fratii mei am avut parte numai de scandaluri si batai.. dupa 33 de ani a venit intr-o seara acasa si a spus ca el si-a gasit pe altcineva si vrea sa divorteze.. mama este nedeplasabila fiind imobilizata la pat. Tata a mers la primarie s-a interesat de acte si pret in schimb noua nu vrea sa ne spuna nimic, spune doar ca ne trebuiesc bani ( pentru taxa de divort starea civila) si atat. Eu nu am timp lucrez de noapte ca ziua sa stau cu bb iar sotul meu sta noaptea cu bb ziua este la serviciu... Va multumesc
Sfatul meu e ca mama dumneavoastra sa depuna actiune la instanta, sa solicite divortul, partajul - daca nu se face pe cale amiabila, ceeea ce ar fi indicat, ca se taxeaza acum la valoarea bunurilor partajabile daca nu se inteleg partile, precum si obligarea tatalui dv- stra la plata unei pensii de intretinere in favoarea mamei pentru ca este bolnava la pat, boala dobandita in timpul casatoriei ...
oricum taxele la starea civila nu pot fi asa de mari - cel mult 200 de lei - nu stiu exact
:hm: poate ar trebui sa consultati un avocat. Daca reusiti sa probati ca-i vina tatalui, puteti obtine si o pensie pt mama.. mai ales ca-i si bolnava.. de cand, in ce conditii s-a imbolnavit.. conteaza si asta.
Divortul este de acord comun...Iar boala mamei este dobandita in timpul casniciei ,a facut un atac cerebral in urma nenorocirilor indurate ideea e ca nu sunt probe mama nu s-a dus niciodata sa faca plangere iar de cand ne-am maturizat noi nu a mai avut curajul sa o bata face doar scandal .Noi ne-am interesat de un divort in instanta dar nu vrea mama noi suntem bine toti iar ea nu vrea decat sa scape de el