avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa divort starea civila sector 3
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa divort starea civila sector 3

Buna seara!!! Ma intereseaza tare mult taxa de divort la starea civila. Am inteles ca in Bucuresti taxele sunt in functie de sector, am intrat pe site-urile primariilor si ale oficiilor de stare civila si nimeni nu da niciun pret. Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de aceasta?
Cel mai recent răspuns: olyolivia24 , utilizator 20:08, 8 Februarie 2012
corect, @gyoni are dreptate, daca acest copil e rezultat din aceasta casatorie, nu puteti divorta la starea civila, ci la notar sau in instanta
Divortul nu este intre mine si sotul meu divortul este intre mama si tatal meu. Este vorba de o casnicie de 33 de ani in care mama eu si fratii mei am avut parte numai de scandaluri si batai.. dupa 33 de ani a venit intr-o seara acasa si a spus ca el si-a gasit pe altcineva si vrea sa divorteze.. mama este nedeplasabila fiind imobilizata la pat. Tata a mers la primarie s-a interesat de acte si pret in schimb noua nu vrea sa ne spuna nimic, spune doar ca ne trebuiesc bani ( pentru taxa de divort starea civila) si atat. Eu nu am timp lucrez de noapte ca ziua sa stau cu bb iar sotul meu sta noaptea cu bb ziua este la serviciu... Va multumesc
Sfatul meu e ca mama dumneavoastra sa depuna actiune la instanta, sa solicite divortul, partajul - daca nu se face pe cale amiabila, ceeea ce ar fi indicat, ca se taxeaza acum la valoarea bunurilor partajabile daca nu se inteleg partile, precum si obligarea tatalui dv- stra la plata unei pensii de intretinere in favoarea mamei pentru ca este bolnava la pat, boala dobandita in timpul casatoriei ...
oricum taxele la starea civila nu pot fi asa de mari - cel mult 200 de lei - nu stiu exact
:hm: poate ar trebui sa consultati un avocat. Daca reusiti sa probati ca-i vina tatalui, puteti obtine si o pensie pt mama.. mai ales ca-i si bolnava.. de cand, in ce conditii s-a imbolnavit.. conteaza si asta.
Divortul este de acord comun...Iar boala mamei este dobandita in timpul casniciei ,a facut un atac cerebral in urma nenorocirilor indurate ideea e ca nu sunt probe mama nu s-a dus niciodata sa faca plangere iar de cand ne-am maturizat noi nu a mai avut curajul sa o bata face doar scandal .Noi ne-am interesat de un divort in instanta dar nu vrea mama noi suntem bine toti iar ea nu vrea decat sa scape de el

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interdictie domiciliu (frate) Pătru Iuliana Pătru Iuliana Bună ziua, Am nevoie de ajutorul dvs., anul trecut tatăl meu în vârstă de 86 ani a decedat, lăsându-ne mie și soțului meu casa bătrânească ... (vezi toată discuția)
Divort in istanta Euelena Euelena Buna ziua! Dupa 20 de ani de casnicie parintii mei nu se mai inteleg[75% vina tatalui,]si cred ca in curand vor divorta.Problema este urmatoarea: 1.1 copil ... (vezi toată discuția)
Soțul meu a jurat că îmi va lua băiatul și-l va da la o casă de copii. cum pot să-l decad din drepturile părintești? InaTurcu InaTurcu Buna ziua, Sunt mama a unui baietel de trei luni. Tatal copilului este imobilizat la pat temporar. Non stop ma acuza ca eu nu-i acord atentie lui, dar ... (vezi toată discuția)