Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare chirias

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
se poate face evacuarea unei locuinte fara hotarare judecatoreasca, in masura in care contractul de inchiriere a expirat, chiriasul nu a raspuns nici unei adrese din partea proprietarului prin care i se solicita prezenta pentru incheierea unui act aditional. Nu a rapsuns la nici o adresa, a parasit imobilul de cateva luni, insa are lucruri personale in imobil. Intrebarea mea este daca se pot scoate lucrurile personale din imobil, in prezenta politiei in vederea depozitarii lor pana la ridicarea lor de catre chirias. Multumesc
Art. 1.831. -
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, evacuarea chiriașului se face în baza unei hotărâri judecătorești
art.1831 din care act normativ?
este vorba de noul con civil
maura.botezatu, utilizator
Da, codul civil. Nici un alt act normativ nu are atatea articole