avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... ACTE NECESARE PENTRU SCOATEREA DIN SPATIUL LOCATIV
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

ACTE NECESARE PENTRU SCOATEREA DIN SPATIUL LOCATIV

Buna ziua ,

As dorii sa stiu care sunt actele necesare pentru scoaterea din spatiul locativ a unei
persoane , care a fost luata in spatiu de catre sotia proprietarului ( casa este proprietatea ambilor soti ).Demersul trebuie facut doar de catre cel care doreste scoaterea din spatiu ?
Cel mai recent răspuns: anette31 , utilizator 11:31, 4 Septembrie 2012
Evacuarea din spatiul locativ se poate face doar de catre proprietarul imobilului, de catre titularul de contract.

Cod civil, forma actualizata este valabila incepand cu data de 20 Aprilie 2012, pana la data de 04 Septembrie 2012


ART. 1.831
Evacuarea chiriaşului
(1) Dacã prin lege nu se prevede altfel, evacuarea chiriaşului se face în baza unei hotãrâri judecãtoreşti.
Ultima modificare: Marți, 4 Septembrie 2012
anette31, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare chirias maura.botezatu maura.botezatu Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: se poate face evacuarea unei locuinte fara hotarare judecatoreasca, in masura in care contractul de ... (vezi toată discuția)
Invocarea exceptiei de neexecutare in contractul de locatiune Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Locatarul nu si-a mai platit chiria de 3 luni , iar acum doreste sa paraseasca locatia inchiriata , desi contractul de locatiune nu a ajuns la termen , ... (vezi toată discuția)
''eliminarea'' chiriasilor din spatiu Barbituvik Barbituvik Buna ziua Am gasit acest site si ma adresez persoanelor care ma pot ajuta cu un raspuns . In urma cu 2 luni am achzitionat un imobil de la persoana fizica ... (vezi toată discuția)