Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... ACTE NECESARE PENTRU SCOATEREA DIN SPATIUL LOCATIV
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

ACTE NECESARE PENTRU SCOATEREA DIN SPATIUL LOCATIV

Buna ziua ,

As dorii sa stiu care sunt actele necesare pentru scoaterea din spatiul locativ a unei
persoane , care a fost luata in spatiu de catre sotia proprietarului ( casa este proprietatea ambilor soti ).Demersul trebuie facut doar de catre cel care doreste scoaterea din spatiu ?
Evacuarea din spatiul locativ se poate face doar de catre proprietarul imobilului, de catre titularul de contract.

Cod civil, forma actualizata este valabila incepand cu data de 20 Aprilie 2012, pana la data de 04 Septembrie 2012

ART. 1.831
Evacuarea chiriaşului
(1) Dacã prin lege nu se prevede altfel, evacuarea chiriaşului se face în baza unei hotãrâri judecãtoreşti.
anette31, utilizator