Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pe economie

o societate cu apital privat este obligata sa acorde salariatilor sai, minim salariul minim pe economie, sau nu?

care este cadrul legal care prevede obligativitatea?

multumesc anticipat!

De la 1 oct. salariul minim pe economie este de 540 lei iar de la 1.ian 2009 va fi de 600.
Obligativitatea este data de Contractul colectiv de munca unic la nivel national care a fost semnat de sindicatele si patronatele reprezentative la 26 decembrie 2006, si a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007. Prevederile sale privesc atat conditiile de munca, cat si salarizarea, timpul de munca sau acordarea concediilor.
Conform Art. 4, „se incheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale”. Cu alte cuvinte, va fi in vigoare pana in 2010, inclusiv.
Va redau, din Codul muncii, articolele care obliga pe un angajator sa acorde cel puti salariul minim brut pe tara:
Art. 159. - (1) Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator programului normal de munca, se stabileste prin hotarare a Guvernului, dupa consultarea sindicatelor si a patronatelor. In cazul in care programul normal de munca este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de baza minim brut orar se calculeaza prin raportarea salariului de baza minim brut pe tara la numarul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(2) Angajatorul nu poate negocia si stabili salarii de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara.
(3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara. Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.
(4) Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este adus la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului.
Art. 160. - Pentru salariatii carora angajatorul, conform contractului colectiv sau individual de munca, le asigura hrana, cazare sau alte facilitati, suma in bani cuvenita pentru munca prestata nu poate fi mai mica decat salariul minim brut pe tara prevazut de lege.

pe langa faptul ca o societate este obligata sa acorde salariatilor salariul mimin brut pe tara care acum este de 540 lei, mai trebuie sa tina cont si de coeficienti minimi de ierarhizare prevazuti in art 40 din CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010:

ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele
categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii
superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de
standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de
ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.

Ultimul aliniat a suferit modificari, si de la 01.10.2008 salariul minim este de 540 lei.
Rodica Ciobanu, Avocat
Potrivit H.G. 1051/2008 salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata va fi de 540 lei lunar, in perioada 01.10 - 31.12.2008, urmand sa creasca de la 01.01.2009 la 600 lei.
marianna a scris:

o societate cu apital privat este obligata sa acorde salariatilor sai, minim salariul minim pe economie, sau nu?

care este cadrul legal care prevede obligativitatea?

multumesc anticipat!

Obligativitatea este data de HG nr.1051/2008.
Astfel, stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut de art. 1 si 2 din hotarare , constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.