avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VECHIME IN SPECIALITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VECHIME IN SPECIALITATE

multumesc pentru raspuns
multa sanatate si insanatosire grabnica

timp de 2 ani un angajat a beneficiat de ingrijire copil si contractul de munca a
fost suspendat, vi se pare logic ca aceasta perioada de 2 ani sa fie vechime
in specialitate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:09, 10 Februarie 2012
Aceasta perioada este asimilata stagiului de cotizare si este considerata vechime in munca.
In urma ultimelor modificari aduse prin OUG nr.124/2011 legislatiei in materie, CCC este considerat si vechime in specialitate ...

Intr-adevar, suna anormal ca o astfel de perioada sa fie considerata vechime in specialitate in conditiile in care c.i.m. sau raportul de serviciu este suspendat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in specialitate IrinaCarla13 IrinaCarla13 Am fost încadrată în muncă aproape 2 ani ca economist până în dec.2009. Apoi am intrat în şomaj până în ian.2011. Ian-feb. 2011-concediu prenatal. ... (vezi toată discuția)
Vechimea in specialitate cameliaalban cameliaalban Buna ziua, Am intampinat o problema cu ocazia depunerii dosarului pentru ocuparea unui post de consilier juridic la un spital din Iasi.Conditia privind ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca takytaky1 takytaky1 am 2 copii, unul nascut in febr 2006 si altul in apr 2010.as vrea sa stiu daca perioada cat am stat in crestere copil se ia in considerare la vechimea in munca ... (vezi toată discuția)