Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul drepturi salariale castigate in instanta!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul drepturi salariale castigate in instanta!

Buna ziua,
am castigat in instanta niste drepturi salariale (reprezentand sporuri) ce trebuiesc indexate cu indicele de inflatie si dobanda legala. Stie cineva cum se calculeaza indicele de inflatie negativ la niste drepturi salariale acordate dupa 4-5 ani? Care este temeiul legal?

Se înmulțește suma inițială de actualizat cu indicele inflației ,rezultatul va fi o sumă negativă care va diminua suma inițială de actualizat.

Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de Consum (IPC) și Rata Inflației:
A= Suma initiala de actualizat * IPC/100

B= (Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100)+ Suma initiala de actualizat

Ambele formule vă vor da același rezultat deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ]

exemplu:
să presupunem că valoarea de actualizat din decembrie 2014 este de 150 lei vrem s-o actualizăm la data de 31 decembrie 2015
Indicele anual al prețurilor de consum=99,41%
Rata inflației= -0,6%
[ link extern ]

A= Suma initiala de actualizat * IPC/100=150*99,41/100=149,115
B= (Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100)+ Suma initiala de actualizat=(150*(-0,6%))+150= -0,9+150=149,1

Dar care este reglementarea legala care permite micsorarea dreptului salarial al angajatului?