avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul drepturi salariale castigate in instanta!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul drepturi salariale castigate in instanta!

Buna ziua,
am castigat in instanta niste drepturi salariale (reprezentand sporuri) ce trebuiesc indexate cu indicele de inflatie si dobanda legala. Stie cineva cum se calculeaza indicele de inflatie negativ la niste drepturi salariale acordate dupa 4-5 ani? Care este temeiul legal?
Cel mai recent răspuns: Netty Toma , Contabil 13:37, 19 Octombrie 2016

Se înmulțește suma inițială de actualizat cu indicele inflației ,rezultatul va fi o sumă negativă care va diminua suma inițială de actualizat.

Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de Consum (IPC) și Rata Inflației:
A= Suma initiala de actualizat * IPC/100

B= (Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100)+ Suma initiala de actualizat

Ambele formule vă vor da același rezultat deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ]


exemplu:
să presupunem că valoarea de actualizat din decembrie 2014 este de 150 lei vrem s-o actualizăm la data de 31 decembrie 2015
Indicele anual al prețurilor de consum=99,41%
Rata inflației= -0,6%
[ link extern ]


A= Suma initiala de actualizat * IPC/100=150*99,41/100=149,115
B= (Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100)+ Suma initiala de actualizat=(150*(-0,6%))+150= -0,9+150=149,1

Dar care este reglementarea legala care permite micsorarea dreptului salarial al angajatului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare suma de bani cu rata inflatiei baietzika baietzika cum actualizez o suma de bani 30000 lei platiti in 1991 actualizati cu rata de inflatie. ma puteti ajuta cu o formula? (vezi toată discuția)
Inflatie mcteo mcteo imi spune cineva cum se calculeaza rata inflatiei? de exemplu: in 2008 am incasat 1 miliard de lei - in urma inflatiei cat ar trebui sa incasez acum? la fel ... (vezi toată discuția)
Actualizare suma little_angel little_angel Buna, Cum fac sa aflu cit reprezinta astazi suma de 60,70 lei din anul 1976. Mi se cere nu numai valoarea actuala dar si formula de ... (vezi toată discuția)