avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sora mea este nascuta in data de 23.01.1960 . Este incadrata in campul muncii de la 17 ani pana in vara acestui an cand a intrat in somaj. A lucrat in industria textila cu o perioada de cel mult 2 ani intrerupere cand nu i s-au facut forme legale la o firma particulara care nu mai exista de multi ani. Ce optiuni are pentru a beneficia dupa perioada de somaj de o pensie ??? si in ce conditii.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:17, 8 Noiembrie 2012
Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2021 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 8 luni.*
Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2016 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 8 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 8 luni.*

Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2016 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 8 luni daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 8 luni.

1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din ce spuneti dvs. reiese ca are un stagiu de cotizare de aproximativ 34 de ani (perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 8 luni, in septembrie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 8 luni, in septembrie 2016.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 8 luni, in septembrie 2016, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare la pensie de 39 de ani si 8 luni.
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie femei ioangaspar ioangaspar Sunt nascuta la 09.03.1960 .Pana in prezent am lucrat 19 ani si 8 luni din care 14 anisi 8 luni la grupa 1 de munca,am trei copii majori.Cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Pensionare marimariana marimariana Buna ziua Persoana de sex feminin, nascuta in 12.07.1958 ( 56 ani) cu 32 ani munca inscrisi in cartea de munca. Cand se poate sa ma pensionez ? (vezi toată discuția)
Virsta de pensionare salaiviorica salaiviorica vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat ... (vezi toată discuția)