Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistent maternal concediat pe nedrept
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistent maternal concediat pe nedrept

Buna ziua,

Sunt asistent maternal profesionist din anul 2000 si intrunesc toate conditiile legale conform cu Hotararea nr. 679/2003 din 12.06.2003.

Acum am in plasament 1 copil de 3 ani si 6 luni ( de la varsta de 6 luni).

Deoarece atestatul se elibereaza pe o perioada de 3 ani, pe data de 03.11.2011 am intrat in comisie pentru reatestare.
Problema este ca, in baza subpunctului 5 din Anexa nr.2 la Hotararea nr.146 / 20.05.2011 a Consiliului Judetean Constanta, sunt obligata sa iau 2 copii in plasament, desi noi functionam in baza Hotararii nr. 679/2003 din 12.06.2003.

Deoarece nu consider ca pot lua al 2-lea copil pentru ca evolutia copilului pe care il am in plasament nu imi permite, comisia a decis sa imi elibereze un atestat pe o perioada de 3 luni.

Pe data de 9.02.2012 am intrat din nou in comisie, si pentru ca nu pot in continuare sa iau al 2-lea copil din acelasi motiv, comisia a decis sa nu-mi mai dea atestat, sa-mi retraga copilul din plasament, si sa ma concedieze fara somaj. Toate astea se vor intampla (13.02.2012).

Ce as putea sa fac pentru a imi pastra serviciul si copilul in plasament ?
a_s, utilizator
Nu prea mai aveti ce sa faceti , decat sa obtineti din nou atestatul sau sa atacati in instanta decizia comisiei respective.
Nu am primit nici o decizie scrisa. Mi s-a comunicat verbal.
Trebuia sa primiti o decizie in acest sens ... verba volant scripta manent.

Intr-adevar, atestatul de asistent maternal profesionist se elibereaza pentru o perioada de 3 ani si poate fi reinnoit, suspendat sau retras de comisia pentru protectia copilului, la propunerea temeinic motivata a serviciului public specializat pentru protectia copilului sau a organismului privat autorizat care supravegheaza activitatea asistentului maternal profesionist.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar este legal ce se intampla ?

Intr-adevar, atestatul de asistent maternal profesionist se elibereaza pentru o perioada de 3 ani si poate fi reinnoit, suspendat sau retras de comisia pentru protectia copilului, la propunerea temeinic motivata a serviciului public specializat pentru protectia copilului sau a organismului privat autorizat care supravegheaza activitatea asistentului maternal profesionist.

Nu a fost motivata in nici un fel
a_s, utilizator
Pe acest motiv se poate ataca decizia respectiva ... potrivit art.9 din HG nr.679/2003 :
(1) Pentru fiecare copil primit în plasament sau în încredinţare, asistentul maternal profesionist încheie o convenţie, care constituie anexă la contractul individual de muncă încheiat cu angajatorul.
(2) Convenţia se încheie cu acordul scris al soţului sau, după caz, al soţiei asistentului maternal profesionist şi se notifică comisiei pentru protecţia copilului care a hotărât plasamentul sau încredinţarea copilului.
(3) Convenţia cuprinde următoarele elemente:
a) informaţii referitoare la copil: identitatea, originea etnică şi religioasă, situaţia sa personală, familială, socială şi
medicală, nevoile sale speciale;
b) motivele hotărârii de plasament sau de încredinţare;
c) planul de aplicare şi obiectivele plasamentului sau ale încredinţării;
d) modalităţile de menţinere a contactului între copil şi părinţii săi biologici şi modul de pregătire a reintegrării copilului în familia sa naturală, în cazul plasamentului;
e) modul de pregătire a integrării copilului într-o familie adoptivă, în cazul încredinţării;
f) modalităţile de supraveghere a activităţii asistentului maternal profesionist şi de evaluare periodică a evoluţiei copilului primit în plasament sau încredinţat;
g) drepturile şi obligaţiile specifice ale părţilor.