Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistent maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistent maternal

Buna ziua am si eu o intrebare sunt asistent maternal de 3 ani ,iar luna trecuta nea intarziat cu salariile si luna aceasta la fel insa o colega a pus pe facebook un anunt in care noi ca asistenti maternali sa ne strangem si sa ne ducem la director sa ne cerem drepturile eu insa am dat un like la postare si am lasat un comentariu, a doua zi vine in control asistentu social si mia atras atentia ca dc am dat like si am comentat ca inseamna ca sunt de acord cu femeia aceea si ca ma luat in vizor cei de la DGASPC si ca ma scris pe o lista si ca sar pune cu controale pe mine.Ar putea sa imi ridice atestau sau sa imi faca ceva pe chestia asta puntru un like si un comentariu?Multumesc
Nu imi raspunde nimeni?
Pentru neplata salariului puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea o puteti trimite si spre stiinta la angajator.
Asistentul social si-a dat cu parerea. Salariile lucratorilor angajati cu contract individual de munca trebuie platite la timp si este responsabilitatea angajatorului.
Incercati sa scrieti corect gramatical si sa puneti punctuatie daca doriti sa primiti si raspunsuri/ comentarii la discutia deschisa. Altfel, utilizatorii care doresc sa comenteze sunt nevoiti sa se straduiasca din greu ca sa priceapa care este problema dvs.
Fghhjnbghbb a scris:

....Ar putea sa imi ridice atestau sau sa imi faca ceva pe chestia asta puntru un like si un comentariu?Multumesc

Comisia pentru protecţia copilului poate decide suspendarea sau retragerea atestatului de asistent maternal profesionist dacă nu mai sunt îndeplinite condiţiile care au stat la baza eliberării acestuia sau dacă asistentul maternal profesionist nu respecta vreuna dintre obligaţiile prevăzute în HG 679/2003.

Asistentul maternal profesionist are următoarele obligaţii privind copiii primiţi în plasament sau încredinţaţi:
a) să asigure creşterea, îngrijirea şi educarea copiilor, în vederea asigurării unei dezvoltări armonioase fizice, psihice, intelectuale şi afective a acestora;
b) să asigure integrarea copiilor în familia sa, aplicându-le un tratament egal cu al celorlalţi membri ai familiei;
c) să asigure integrarea copiilor în viaţa socială;
d) să contribuie la pregătirea reintegrarii copiilor în familia lor naturala sau la integrarea acestora în familia adoptivă, după caz;
e) să permită specialiştilor serviciului public specializat pentru protecţia copilului sau organismului privat autorizat supravegherea activităţii sale profesionale şi evaluarea evoluţiei copiilor;
f) să asigure continuitatea activităţii desfăşurate şi în perioada efectuării concediului legal de odihnă, cu excepţia cazului în care separarea de copiii plasati sau încredinţaţi pentru această perioadă este autorizata de către angajator;
g) sa păstreze confidenţialitatea informaţiilor pe care le primeşte cu privire la copii.