Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Participatia penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Participatia penala

Buna ziua! Pe scurt, la trecerea printr-un parc,2 tineri sunt agresati de catre alti 2 tineri. Motivul agresiunii - refuzul de a le da tigari.
Unul dintre agresori loveste ambele victime, iar celalalt numai o victima. Fiind prieteni,intre agresori exista,evident, o legatura psihica. In acest caz putem vorbi de participatia penala, sunt intrunite conditiile participatiei penale ? Multumesc.
Chiar daca plangerea penala prealabila vizeaza un sigur faptuitor, va fi angajata raspunderea penala a tuturor celor care au participat la savarsirea infractiunii.

Plangerea penala prealabila are caracter indivizibil.

Impacarea , cauza care inlatura caracterul penal al faptei, este una personala.

In speta sunt intrunite conditiile participatiei penale, de vreme ce ambii faptuitori au actionat in temeiul aceleiasi rezolutii infractionale.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat