Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie de condamnare-pedeapsa privativa de libertate ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie de condamnare-pedeapsa privativa de libertate sau nu?

Solutie: În baza art. 178 alin 1 şi alin. 2 C.pen., condamnă inculpatul.... la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art. 184 alin. 1 şi 3 C.p., condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 3 luni închisoare. În baza art. 33 lit. b raportat la art. 34 alin. 1 lit. b C.pen., contopeste pedepsele aplicate prin prezenta, inculpatul ..urmând să execute în final pedeapsa cea mai grea, de 2 ani închisoare. În baza art.86 1 C.pen. dispune suspendarea executării pedepsei de 2 ani închisoare, sub supraveghere pe o durată de 4 ani, ce constituie termen de încercare stabilit în condiţiile art.86 2 C.pen. În baza art.863 alin.1 şi 3 lit e C.pen. inculpatul trebuie sa se supună următoarelor măsuri de supraveghere: -a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Constanţa; -

DUpa recurs sa dat solutia asta :

împotriva sentinţei penale nr.39 din data de 13.01.2012, pronunţată de Judecătoria Constanţa, casează hotărârea atacată şi rejudecând: Majorează pedepsele aplicate inculpatului ... - de la 2 ani închisoare la 3 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.178 alin.1,2 cod penal, - de la 3 luni închisoare la 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.184 alin.1,3 cod penal În baza art.33 lit.a), art. 34 lit.b) cod penal, contopeşte pedepsele aplicate inculpatului , inculpatul executând pedeapsa cea mai grea de 3 ani închisoare.
Intrebarea este pedeapsa este cu executare sau nu ?
Dupa cum ati scris dvs instanta de recurs a casat in totalitate sentinta si a rejudecat.
Daca ar fi pronuntat o hot cu suspendarea conditionata a executarii ar fi mentionat acest lucru.
Sau ar fi mentionat ca se mentin alte dispozitii ale hotararii recurate.
Insa hot s-a casat. Asta inseamna ca pedeapsa este una cu executare in regim de detentie.
este posibil sa fi mentinut celelalte dispozitii chiar daca a majorat pedeapsa, daca aceasta minuta e luata de pe portal si nu direct din dosar. Pedeapsa fiind de trei ani se putea plica suspendarea sub supraveghere cum a apreciat prima instanta, Cel mai bine este sa mergeti sa vedeti ce scrie in dosar