Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE SOT SOTIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE SOT SOTIE

Buna ziua.
Ce despagubiri as putea cere in instanta de la un angajator care ne concediaza si pe mine si pe sotie impreuna cu inca 4-5 colegi in acelasi timp din motiv ca momentan firma trece printr-o perioada grea. Mentionez suntem angajati cu 40 ore/sapt in realitate am lucrat 50-52 de ore iar concedii de odihna am primit 5 zile lucratoare in 2 ani si bineinteles neplatite. avem 3 copii, rate etc. nu m-i se pare corect deoarece firma nu se inchide mai sunt pastrati totusi cativa angajati.
Deocamdata nu sunt sigur daca vom fi dati in somaj sau vom fi presati prin diferite metode sa ne dam demisia
Ajutati-ne cu un sfat. Va multumim
Verificati daca la nivel de angajator sunt prevazute criteriile care se iau in stabilirea ordinii de prioritate la concediere...

Aceste criterii sunt prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ..

Daca va dati demisia atunci nu veti beneficia de somaj ....