avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat cu probleme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat cu probleme

Buna ziua,
am fost asociat la o firma cu 20 procente,firma a dat faliment si nu s-au platit la stat toate asigurarile.in ce masura pot fi tras la raspundere....,va rog sa imi rasp.multumesc
Cel mai recent răspuns: ezPTCro , utilizator 13:06, 14 Februarie 2012
Daca ati avut si calitatea de administrator, pe linga aceea de asociat cu 20 %, atunci puteti fi tras la raspundere in cadrul procedurii de faliment prin atragerea raspunderii dumneavoastre personale pentru debitele neachitate din procedura.
Asta in cazul in care se dovedeste partea cu rea credinta ceace este destul de greu de demonstrat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita.. raspundere..etape windy windy V-as ruga in cuvinte simple sa-mi enumerati care sunt etapele unei trageri la raspundere im cazul urmator : srl cu 2 asociati ,unul e administrator.. ... (vezi toată discuția)
Daca o firma declarata in faliment poate pastra un numar mare de salariati pe aceasta perioada? pusicat_1 pusicat_1 Lucrez intr-o firma care a fost declarata in faliment in ianuarie 2010.Am restante la salariu de 3 ani si am cerut in nenumarate randuri sa fiu data in ... (vezi toată discuția)