Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat cu probleme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat cu probleme

Buna ziua,
am fost asociat la o firma cu 20 procente,firma a dat faliment si nu s-au platit la stat toate asigurarile.in ce masura pot fi tras la raspundere....,va rog sa imi rasp.multumesc
Daca ati avut si calitatea de administrator, pe linga aceea de asociat cu 20 %, atunci puteti fi tras la raspundere in cadrul procedurii de faliment prin atragerea raspunderii dumneavoastre personale pentru debitele neachitate din procedura.
Asta in cazul in care se dovedeste partea cu rea credinta ceace este destul de greu de demonstrat