Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa-mi deschid firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa-mi deschid firma

Buna ziua,
Vreau sa-mi deschid o firma si am cateva nelamuriri.Va rog sa ma ajutati daca se poate:

1.Mai este valabila legea conform careia pentru studenti taxele pentru deschiderea unei firme sunt gratis?.Ati putea sa-mi spuneti mai multe pe aceasta tema?Daca deschid firma pe numele fiului meu care este student, pot sa fiu si eu asociat(administrator)?
2.Daca folosesc propria locuinta ca sediu de firma cheltuielile aferente intretinerii,facturii de gaze,electricitate,etc,vor fi mai mari?Adica se taxeaza cu tarifele aferente persoanelor juridice?
3.Pentru comercializarea de produse naturiste printr-un magazin online este necesara angajarea unei persoane cu pregatire in domeniu?

Multumesc!
Cu stima,
Mariana Dobrea
1.Da. Forma este SRL D (D vine de la debut). Administrator este conform legii fiul dvs.
2.Cheltuieli deductibile conform cu spatiul pus la dispozitie conform cu contractul de comodat.
3.Nu.
Sa nu facem confuzie intre SRL-D si firmele infiintate de studenti in baza HG 166/2003. Da, este in vigoare aceasta hotarare, detalii gasiti aici: [ link extern ] .
Nu puteti sa aveti la infiintare nici calitatea de asociat si nici administrator. Dupa infiintarea societatii puteti sa obtineti calitatea de administrator, dar aceasta modificare la registrul comertului ( intocmit acte+inregistrare) o sa va scoata din buzunar vreo 600 ron.