Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REDUCERI COMERCIALA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REDUCERI COMERCIALA

Sunt SRL si primesc marfa de la diferiti furnizori.La sfarsitul lunii primesc facturi de reducei comerciale.Com.in ce cont le inregistrez? Multumesc.
aici aveti tot despre reduceri comerciale..
[ link extern ]
Ordin 3055:
art 51
(3 ) Reducerile comerciale acordate de furnizor si înscrise pe factura de achizitie
ajusteaza în sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor.
( 4 ) Reducerile comerciale primite ulterior facturarii, respectiv acordate ulterior
facturarii, indiferent de perioada la care se refera, se evidentiaza distinct în contabilitate
(contul 609 "Reduceri comerciale primite", respectiv contul 709 "Reduceri comerciale
acordate"), pe seama conturilor de terti.
(5) Reducerile comerciale pot fi, de exemplu:
a) rabaturile - se primesc pentru defecte de calitate si se practica asupra pretului de
vânzare;
b) remizele - se primesc în cazul vânzarilor superioare volumului convenit sau daca
cumparatorul are un statut preferential; si
c) risturnele - sunt reduceri de pret calculate asupra ansamblului tranzactiilor efectuate
cu acelasi tert, în decursul unei perioade determinate.
(6) Reducerile financiare sunt sub forma de sconturi de decontare acordate pentru
achitarea datoriilor înainte de termenul normal de exigibilitate.
Reducerile financiare primite de la furnizor reprezinta venituri ale perioadei indiferent
de perioada la care se refera (contul 767 "Venituri din sconturi obtinute"). La furnizor,
aceste reduceri acordate reprezinta cheltuieli ale perioadei, indiferent de perioada la care
se refera (contul 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate").

Verficati la ce fel de reducere va incadrati. Atentie la functiune ct 609 (care este de pasiv) si 709 (care este de activ).