Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie rectificativa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie rectificativa

Buna ziua,

Pt. luna decembrie 2011 am introdus in D300 si D394 o factura care nu trebuia introdusa deoarece este pt. o alta firma. Am doua intrebari?
1) Pt. declaratia rectificativa folosesc softul de anul trecut? Am incercat sa fac rectificativa pe noul soft si imi spune cand aleg perioada ca noul soft poate fi utilizat doar incepand cu 2012. La perioada de raportare o sa pun 2011 / 12. Nu?

2) Declaratia rectificativa o sa cuprinda toate informatiile pt. luna decembrie mai putin factura gresita. Nu? La 394 trebuie din nou sa introduc toti furnizorii mai putin cel care nu trebuia sa fie acolo?

Va multumesc
La decontul de TVA, D300, nu exista rectificativa.
In decontul care urmeaza sa-l depuneti, suma trecuta gresit se trece cu minus la regularizari.
In ceea ce priveste rectificativa la D394, veti trece toate informatiile aferente semestrului 2 din 2011( furnizori si clienti), mai putin cele care nu trebuiau trecute.
Va multumesc.