Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit contabil & profit fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit contabil & profit fiscal

as vrea sa stiu daca la repartizarea profitului/pierderi in 2012 chelt nedeductibila din anul 2011 ramane nedeductibila si in 2012.se face nota contabile sa zicem 117=121 dar de pe 121 se ia doar chelt deductibila si se mai face 117=121 cu chelt nedeductibila .sper sa intelegeti intrebarea ca sunt intr o mare dilema
Da, este si aceasta o solutie, iar fisierul sa fie listat si indosariat. Este bine sa avem o evidenta cat mai clara a pierderii fiscale.

Eu fac analitic distinct si nici un organ de control nu mi-a reprosat ceva.
Dar este buna si solutia cu fisierul exel.

De ce credeti "nu este bine" sa fie facut un analitic distinct in contabilitate pentru pierderea fiscala? Prin crearea acestui analitic nu se denatureaza in nici un fel evidenta contabila.
Daca in 2011 firma a inregistrata o pierdere totala in valoare de 30.000 lei, din care 10.000 lei reprezinta pierdere fiscala, de ce in 2012 nu s-ar putea face inregistrarea:

% = 121 30.000
1171.fiscala 10.000
1171.nefiscala 20.000

Astfel in 1171 (sintetic) va exista pierderea totala, iar la calculul impozitului pe profit in trim I/2012 se va lua in considerare doar suma existenta in contul 1171.fiscala (10.000 lei).

Daca la sfarsitul anului 2012, firma va inregistra un profit net in valoare de 25.000 lei, se va acoperi pierderea fiscala (10.000 lei), iar pierderea nefiscala se va diminua cu 15.000 lei, astfel ca in anul urmator firma va avea o pierdere nefiscala de 5.000 lei.

121 = % 25.000
1171.fiscala 10.000
1171.nefiscala 15.000
Bun, si ce faceti cand societatea are pierdere contabila si profit fiscal?
Sustin ideea mea (ideea care are la baza si ordinul 3055) si anume: ca in creditul contului 117 , pe langa altele, se inregistreaza pierderea contabila, nu cea fiscala. Cat priveste organele de control, si ei la fel ca si noi: interpreteaza cum vor.

Dar, fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu am dat doar un sfat.:)
jade_0923, utilizator
1. Pai v-am raspuns mai sus: cand exista profit fiscal si pierdere contabila, nu am de ce sa creez un analitic distinct pentru "pierdere fiscala" pentru ca nu exista pierdere fiscala (societatea nu are ce sa recupereze din punct de vedere fiscal anul urmator).

2. Pierderea fiscala face parte din pierderea contabila. Pierderea fiscala este partea din pierderea contabila pe care societatea are dreptul sa o recupereze din punct de vedere fiscal.

Conform OMFP 3055, o societate inregistreaza la sfarsitul anului 2011 o pierdere contabila in valoare de 30.000 lei.

1171 = 121 30.000

Aceasta pierdere contabila se va acoperi din profitul anului 2012 care este (de exemplu) in valoare de 25.000 lei.

121 = 1171 25.000

Ramane o pierdere contabila in valoare de 5.000 lei.

Ce fel de pierdere este aceasta? Fiscala sau nefiscala? Societatea are dreptul sa recupereze aceasta suma din punct de vedere fiscal?

Conform Codului Fiscal, societatea are dreptul sa recupereze din punct de vedere fiscal doar o parte din pierderea contabila de 30.000 lei aferenta anului 2011 (sa zicem 10.000 lei).

In acest caz, avand in vedere ca pierderea contabila este compusa atat din pierdere fiscala cat si din pierdere nefiscala, nu ar fi mai clar daca pentru sinteticul lui 1171 (30.000 lei), ar fi create doua analitice "pierdere fiscala" (10.000 lei) si "pierdere nefiscala" (20.000 lei)?

% = 121 30.000
1171.fiscala 10.000
1171.nefiscala 20.000

121 = % 25.000
1171.fiscala 10.000
1171.nefiscala 15.000

Dupa aceste inregistrari, ramane in soldul sinteticului 1171, pierdere contabila in valoare de 5.000 lei care nu se va putea recupera din punct de vedere fiscal. Aceasta suma este evidentiata in analiticul lui 1171 - "pierdere nefiscala".

Ana Muntianu, Consultant fiscal
Ma scuzati, am vrut sa spun ca in debitul contului 117, pe langa altele, se inregistreaza pierderile contabile realizate în exerciţiul financiar incheiat, transferate la începutul exerciţiului financiar urmator asupra rezultatului reportat . Scuze :)

Eu vreau sa evidentiez ca nu se inregistreaza pierderea fiscala in contabilitate prin cont 117. Acesta se refera la profit/pierdere contabil/contabila. Evidenta fiscala o tinem cu ajutorul registrului de evidenta fiscala.

Daca dorinta dvs. este sa tineti in balanta si un cont prin care sa evidentiati pierderea fiscala, e treaba dvs, dar din pct meu de vedere nu este bine.
Ordinul 3055 specifica foarte clar: pierdere contabila/ profit contabil.

O zi minunata! :)

jade_0923, utilizator
jade_0923 a scris:

Eu vreau sa evidentiez ca nu se inregistreaza pierderea fiscala in contabilitate prin cont 117. Acesta se refera la profit/pierdere contabil/contabila. Evidenta fiscala o tinem cu ajutorul registrului de evidenta fiscala.

Ordinul 3055 specifica foarte clar: pierdere contabila/ profit contabil.

O zi minunata! :)

Pierderea fiscala este tot o pierdere contabila.