Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda ITM

O societate a fost verificata de ITM si a primit amenda .Doresc sa achit amenda prin virament insa nu sunt sigura cum trebuie intocmit OP. Mi s-a dat un cont de trezorerie si cam atat ...OP-ul trebuie intocmit pe programul de OPFV si daca la CUI beneficiar trec CUI-ul firmei sau al ITM-ului ? Am verificat in lista de IBAN din programul de OPFV si am regasit contul indicat in PV la venituri din amenzi .
leuca_luminita a scris:

I.T.M. Jud.TIMIS
CUI 12321276

Dar de ce nu dat un telefon la ei sa-i intrebati cine e beneficiarul?

Maine ma uit la serviciu si va spun unde am platit noi amenda...
Stiu k unele amenzi se fac venit la bugetul de stat , altele la bugetul local, altele la institutia care aplica amenda....

Revin.. am incercat sa verific unde am platit amenda dar nu mai am in calculator programul de OP/FV din 2010, imi pare rau..
La CUI beneficiar nu aveti cum sa treceti CUI-ul firmei .... pentru amenzi achitate, rubrica "Beneficiar" se completeaza astfel:
- pentru amenzile datorate bugetelor locale se înscrie denumirea unitatii administrativ-teritoriale în contul careia se achita suma;

- pentru amenzile datorate bugetului de stat se înscrie:
a) denumirea unitatii din care face parte agentul constatator care a aplicat amenda/buget de stat, în situatia în care în procesul-verbal de constatare a contraventiei s-a consemnat codul fiscal al acestuia;
b) buget de stat, în situatia în care în procesul-verbal de constatare a contraventiei nu s-a consemnat codul fiscal al unitatii din care face parte agentul constatator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
am sunat si eu la ITM Timis , la Contabilitate , si mi-au spus ca amenzile nu le urmaresc ei , sunt ale bugetului de stat ca beneficiar si in OP sa trec CUI -ul firmei .....
Se trece CUI-ul firmei numai la platitor .. la beneficiar vedeti ce v-am scris mai sus ...