Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare pt cei mai pregatiti avocati!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare pt cei mai pregatiti avocati!

dupa cum am citit parerile unor avocati si juristi de pe acest forum si a altora cu care am mai discutat s-a format 2 pareri diferite si cum e si normal trebuie sa fie numai una corecta ....intrebarea este...daca o persoana este angajata si in cim are trecuta functia de inginer constructor (functie de executie,dupa cum stim) si semneaza fisa postului de sef santier(functie de conducere,dupa cum stim) fara semnarea unui act aditional de modificarea a cim cf art 17,art41 cod muncii, pt care functie raspunde angajatul?pt functia din cim (ing constructor) sau pt functia din fisa postului (sef santier)???..(.angajatul isi da demisia si acum este tras la raspundere patrimoniala cf art 270 cod muncii)
PT adelaida...marturisesc ca nu sunt de meserie avocat si nici nu stiam nimic de codu muncii pina acum 3 luni cind un s-a facut un abuz din partea angajatorului..in fine...am sa postez mai multe definitii fata de fisa postului dupa asta am sa trag o concluzie...

Asa cum reiese din lit. F) a Anexei din Ordinul Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale nr. 64/2003 pentru aprobarea modelului-cadru al contractului individual de munca, atributiile postului sunt prevazute in fisa postului, anexa la contractul individual de munca.

Aceasta se inregistreaza odata cu contractul de munca la inspectoratul teritorial de munca,

Temeiul legal al inregistrarii il constituie art. 1 din Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca, republicata.

Daca atributiile din fisa postului sunt completate sau modificate, atunci se va intocmi un act aditional la anexa contractului de munca, adica la fisa postului, in baza art. 41 alin. (3) lit. c) din Codul muncii. Aceasta trebuie semnata de cele doua parti la fel ca si contractul de munca.

Fisa postului reprezinta un document obligatoriu, anexa la contractul individual de munca, ce trebuie adusa la cunostinta salariatului chiar de la incheiere. Aceasta nu intra in categoria documentelor ce trebuie depuse in evidenta inspectoratelor teritoriale de munca, potrivit Legii nr. 130/1999, modificata si completata, privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca, dar trebuie prezentata de angajator la solicitarea inspectorului de munca.

Fisa postului este unul dintre documentele pe baza carora se oficializeaza angajarea si salarizarea personalului unei firme.
Fisa postului este un document asumat si semnat de salariat la angajare.
Fisa postului face parte integranta din CIM (vedeti modelul oficial de CIM ).

Din toate astea rezulta ca fisa postului e un act care face parte integranta din cim corect si prin urmare trebuie sa aiba aceasi functie ca si in cim daca e parte integranta,anexa si trebuie semnata de salariat la angajare...nu stiu daca am mentionat dar am semnat fisa postului de sef santier dupa 32 zile lucratoare de la angajare...are vreo importanta?...eu zic ca da,devreme ce trebuia sa o semnez odata cu cim ...
Oricum va multumesc pt atentia pe care mi ati acordat o si ma rog sa nu aveti dreptate,oricum eu am faze determinante semnate pe lucrarile efectuate dar vreau sa termin procesu cit mai repede de asta ma tot leg de treaba asta cu functii diferite....va ti razgandit ?odata ce semnat fisa postului sef santier mult mai tarziu de la data incheierii cim?

Cred ca sunteti culmea! Sa fie cum ziceti dv!
Am inteles acum de ce va deranja, atunci, sa cereti corectarea fisei, sau corectarea c.i.m prin act aditional. Acum, ce faceti? Ii spuneti ca sunteti doar inginer?! Si inginerii pot raspunde cf dispozitiileor art 270 C.muncii – mai ales daca e o greseala "pur inginereasca”. N-ati semnat o fisa a postului intocmita tocmai corect… (si chiar daca nu semnati deloc vreo fisa a fostului). Faptul poate atrage si raspunderea angajatorului, dar raspunderea lui nu are nicio legatura cu fapta dv si nu va exonereaza de raspundere. Inginer sau sef de santier, daca dv ati comis o gafa "valabila” si pt un inginer si pt un inginer sef de santier, dv platiti pt ea – si, eventual, toti cei care au gresit pe undeva vor plati pt greselile lor. Cu sau fara definitii ale fisei postului, ca angajat (aveti un c.i.m. incheiat) ati gresit si ar fi posibil sa platiti. Cred ca trebuie sa cautati o alta aparare si sa nu mai insistati pe linia neconcordantei intre fisa postului si ocupatia inscrisa in c.i.m.
.
In alta ordine de idei, avocatii nu au gresit in ceea ce au scris pt dv pe celalalt topic – deci le-ati adus acuzatii gratuite! Au sarit cu totii sa va spuna: rezolvati acum, sa nu se complice lucrurile! Dar lucrurile erau deja complicate.
Succes.
dupa cum am zis si la inceput tot nu mam lamurit la aceasta intrebare...2 utilizatori care mi au raspuns au o anume parere si imi dau dreptate si alti doi au parere diferita...acum depinde si parerea judecatoarei...oricum in primul rand nu sa gresit nimic pe santier cit am lucat acolo,e doar un abuz din partea angajatorului...in al 2 lea rand exista faze determinate semnate de ing proiectant,diriginte santier,ing responsapibl cu executia,pt lucrarile pe care le am realizat...dar mam legat mult de treaba asta intocami sa termin procesu intr un termen sa nu ma intind mai mult timp..si mai ales mi am intarit afirmatia ca sunt tras la raspundere cf art 270 codu muncii unde nu se aduce nimic in discutie de fisa postului drept urmare face referire la cim unde acolo se precizeaza CLAR ca atributiile functiei sunt in fisa postului anexa si cum eu nu am semnat pt acea functie aduci logic raspund pt celelate obligatii specificate in cim care nu fac nici o referire la constructii...deci inginer,sef santier,sau ce functie oi mai avea nu se face nici o referire...d-voastra trageti supozitii ca daca sunt inginer raspund de lucrariu...dar unde scrie asta?adica sa vad un articol negru pe alb...eu pina in prezent sunt tras la raspundere cf art 270 si cf cim si in acestea nu se face nici o precizare asupra responsabilitati mele ca ing pe santier...deci cum sa fiu invinovatit numai pt presupuneri,supozitii?eu vin cu art 270 si cim unde nu se scrie deloc ca raspund de lucrariule de pe santier,dovezi reale,scrise,....pe cind d-voastra veniti cu supozitii indirecte...care aparere e mai palabila?...aia a mea cu textul din art 270 si din cim care nu face referire la raspunderea pt lucrarile executate de inginer sau a d-voastra care are drept baza numai presupuneri sau supozitii?...eu prezint ceva real pe cind d-voastra presupuneti..deci?
va contrazic din nou domnule trope_doi...dupa cum afirmati cu sau fara fisa a postului cf unui cim am raspundere de lucraririle excutate...vin acum sa va intreb...lucrarile au fost executate de niste muncitori nu de mine,le am dat planul in fata si au executat..eu daca verificam bine.daca nu nu...si eu au semnat un cim nu?nu vina este a lor?de ce a mea?ca am semnat un cim?sau ca am functia de ing constructor?dar ei nu au semnat un cim?nu au functii calificate?..de ce ar fi raspunderea mea si nu a lor?devreme ce nu am semnat nici eu nici ei o fisa a postului conform functiei din cim?...
razvandicu:
Nu mai dati vina numai pe muncitori. Dvs., inginer constructor sau sef de santier, trebuia sa-i controlati si sa verificati lucrarile executate de ei. Daca lucrarile erau bune primeati laude si, poate si ceva bani in plus la salariu. Daca lucrarile nu au fost bune, vinovati sunt numai muncitorii!? Ar trebui sa aveti un mai mare simt al responsabilitatii si sa intelegeti ca si dvs. puteti sa mai gresiti in viata.
Dvs., de fapt, pentru ce ati luat salariul de la firma?