Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Diurna
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Diurna

Buna ziua. Sint agent de paza si insotesc trenurile de marfa de la expeditie pina la destinatie. Dupa 24 de ore de la inceperea deplasari mi se acorda o diurna de 33 roni ptr 24 ore.Mentionez ca eu plec pe trenurile de marfa pe vagoane si indiferent cite zile stau la munca diurna de aceias si este acordata ptr 24 de ore. IMI PUTETI EXPLICA CUM SE ACORDA ACESTA DIURNA DUPA CITE ORE DE LA INCEPEREA SERVICIULUI SE ACORDA ,CE ALTE DREPTURI AR TREBUI SA MAI PRIMESC ,SI CARE ESTE LEGEA CARE REGLEMENTEAZA ACESTE DREPTURI.
HG nr.1860/2006 ANEXA 1 - DREPTURILE ªI OBLIGAŢIILE personalului autorităţilor şi instituţiilor publice pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul deplasării, în cadrul localităţii, în interesul serviciului

Art. 9 Persoana aflată în delegare sau detaşare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă primeşte o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare de 13 lei, indiferent de funcţia pe care o îndeplineşte şi de autoritatea sau instituţia publică în care îşi desfăşoară activitatea.

Art. 10 Numărul zilelor calendaristice în care persoana se află în delegare sau detaşare se socoteşte de la data şi ora plecării până la data şi ora înapoierii mijlocului de transport din şi în localitatea unde îşi are locul permanent de muncă, considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detaşare.

Art. 11 Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum şi pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizaţia se acordă numai dacă durata delegării este de cel puţin 12 ore.