avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cum se poate inchide o firma cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cum se poate inchide o firma cu datorii

am o firma cu datorii la stat si la o banca cum pot sa scap de ea fara sa am probleme pe viitor
Cel mai recent răspuns: Cheques , utilizator 13:10, 22 Octombrie 2012
In mod legal nu vad cum puteti sa inchideti firma fara sa va platiti datoriile.
Daca depasiti valoarea prag de 45.000 lei si datoriile sunt mai vechi de 30 zile, puteti formula o cerere de deschidere a procedurii insolventei. In cadrul cererii formulate de chiar societatea debitoare puteti solicita numirea unui lichidator pe care il agreati si puteti solicita intrarea in faliment sau porpuneti un plan de rreorganizare a activitatii. Avantajele decurg din faptul ca de la data deschiderii procedurii insolventei nu mai curg penalitati nici la debitele catre bugetul de stat si nici la banci. Ulterior, va ramine sa stabiliti ce se va intimpla in cererea de atragere a raspunderii personale a administratorilor ori persoanelor care au condus efectiv activitatea societatii debitoare.

Daca depasiti valoarea prag de 45.000 lei si datoriile sunt mai vechi de 30 zile, puteti formula o cerere de deschidere a procedurii insolventei

Cererea debitorului privind dechiderea procedurii de insolventa nu este conditionata de valoarea creantei
Daca debitorul se afla in insolventa el trebuie sa solicite deschiderea procedurii
adrian stoica a scris:


Daca depasiti valoarea prag de 45.000 lei si datoriile sunt mai vechi de 30 zile, puteti formula o cerere de deschidere a procedurii insolventei

Cererea debitorului privind dechiderea procedurii de insolventa nu este conditionata de valoarea creantei
Daca debitorul se afla in insolventa el trebuie sa solicite deschiderea procedurii


CE ARTICOL DIN LG 85 -2006 PREVEDE CA CEREREA DEBITORULUI PRIVIND DESCHIDEREA PROCEDURII INSOLVENTEI CU ESTE CONDITIONATA DE VALOAREA PRAG A CREANTEI?
Cititi cu atentie succesiunea posturilor
Postul meu se referea la cel anterior al lui "avdanaarhire"
in concluzie am afirmat : ca nu exista nici o norma legala care sa conditioneze cererea debitorului de valoarea creantei!!!

Alte discuții în legătură

Insolventa sangeta sangeta Buna ziua, O societate poate intra in insolventa daca are datorii doar la bugetul statului si asigurarilor soc., in suma de doar 2500 lei ? daca da, care ... (vezi toată discuția)
Model cerere insolventa gabi2k gabi2k Buna ziua. Ma intereseaza si pe mine un model pentru o cerere de insolventa. Sunt o persoana fizica, care a cumparat un pachet turistic de la o agentie de ... (vezi toată discuția)
Prag insolventa laura-jurist laura-jurist buna ziua am un debitor care imi datoreaza 39.040 lei. vreau sa cer intrarea in insolventa a acestuia insa nu am pragul. daca ii calculez penalitati pt ... (vezi toată discuția)