Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesorala

Buna ziua
Matusa mea a fost casatorita cu un domn care avea,din prima casatorie,doi copii. Sotul matusii a decedat in urma cu 3 ani,iar matusa nu a facut succesiunea. In urma cu 10 zile a decedat si matusa mea,dar mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile la care avea dreptul si m-a numit legatar universal.
Care este procentul care revine fiecaruia in urma dezbaterii succesorale?
Multumesc
Daca matusa si sotul sau aveau bunuri proprietate comuna, atunci copiii dobandesc impreuna 3/4 din jumatatea de bunuri care revine tatalui lor.
Dv., in calitate de mostenitor unic al matusii, dobanditi jumatatea de bunuri care revine matusii si 1/4 din bunurile care reveneau sotului predecedat.
In concluzie, copiii=3/8 din totalul bunurilor comune, iar dv. 5/8 din totalul bunurilor comune.
In conditiile in care cei doi aveau bunuri proprii, fiecare mostenitor va culege succesiunea doar de pe urma autorului sau.
Confirm cele spuse de colegul de mai sus, dar as adauga ca daca copii defunctului nu au acceptat in termen mostenirea risca sa devina straini de succesiune si dvs. sa mosteniti tot, asta daca desigur matusa a acceptat tacit sau expres mostenirea.
Alexandru Munteanu, Avocat