Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare permis de conducere

Buna seara, am si eu o nelamurire legată de schimbarea unui permis auto, trebuie sa imi schimb C.I. deoarece imi schimb domiciliul, prin urmare trebuie sa schimb si permisul auto?
Codul rutier 2012 Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national românesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, în termenul prevazut de lege;

Documentele necesare schimbarii permisului de conducere in cazul schimbarii domiciliului sunt:
 - fişa deţinătorului permisului de conducere
 - actul de identitate original şi copie;
 - dovada plătii contravalorii permisului de conducere – 68 Ron- care poate fi achitată la CEC sau BCR;
 - permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită

Multumesc mult pentru raspuns
Daca permisul este in termen,la preschimbarea lui pentru schimbarea domiciliului mai este necesara fisa medicala?Va multumesc!