avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea cartii de identitate si permisului auto
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea cartii de identitate si permisului auto

Buna ziua,
la schimbarea domiciliului (vechiul domiciliu ramane in continuare proprietatea familiei) impreuna cu schimbarea carnetului de identitate trebuie facuta si schimbarea permisului auto?
Va multumesc pentru sfat!
Cel mai recent răspuns: bep , utilizator 10:23, 12 Februarie 2012
Pentru preschimbarea permisului de conducere,urmare a schimbarii domiciliului solicitantului sunt necesare
- actul de identitate original şi copie;
- dovada plătii contravalorii permisului de conducere – 68 Ron- care poate fi achitată la CEC sau BCR;
- permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită
Depinde cand v-ati schimbat ultima oara permisul de conducere. De aproximativ 2 ani pe permisele de conducere nu se mai trece domiciliul. Ia uitati-va cu atentie pe permis si vedeti daca scrie ceva legat de domiciliu...
Dupa mine, din moment ce pe permisele noi nu se mai trece domiciliul nu vad de ce ar mai trebui schimbat vechiul permis la schimbarea domiciliului. In definitiv, daca cineva vrea sa te sanctioneze o va face tot in baza actului de identitate. Dar e posibil ca unele schimbari legislative sa nu fie corelate intre ele, sa aveti norocul sa intalniti o persoana mai rigida care sa va controleze...
Cautati un numar de telefon de le serviciul permise de conducere din judetul in care locuiti si vedeti si care e parerea lor...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare permis de conducere elles_1984 elles_1984 Buna seara, am si eu o nelamurire legată de schimbarea unui permis auto, trebuie sa imi schimb C.I. deoarece imi schimb domiciliul, prin urmare trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Preschimbare permis auto bubutu2 bubutu2 Buna seara!Ce taxe,va rog, trebuie sa platesc si ce documente trebuie sa depun pentru eliberarea unui permis auto cu noua adresa de locuit?.Posed inca ... (vezi toată discuția)
Permis de peste 17 ani neschimbat Mika70 Mika70 BUNA .SUNT MIHAELA SI AM SI EU O INTREBARE:AM PERMIS DIN ANUL 1995 DAR NU L-AM SCHIMBAT NICIODATA SE MAI POATE FACE CEVA .MULTUMESC (vezi toată discuția)