Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost inselat de o persoana cum procedez?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost inselat de o persoana cum procedez?

Buna ziua.
Am o mare problema prin prietena mea am ajuns la un individ pe care il cunostea ea de mult. Trebuia sa cumpar de la el 6 telefoane. Toate bune si frumoase am stabilit cum sa facem i-am trimis in accea seara suna de 160 euro prin money gram iar in ziua urmatoare inca 5000 ron am virat direct in contul lui.
Mentionez ca inainte sa ii virez banii in cont mi-a trimit un e-mail cu un formular de la o firma de curierat vezi doamne sa imi confirme mie ca el deja a pus coletul catre mine. In acel e-mail mai era trecut numele lui, CNP, contul si un text in care imi spunea ca diferenta de bani pe ultimele 2 tell sa ii pun in cont pana cel tarziu joi. Au trecut 2 zile nu a ajuns nici-un colet si el tot ma aburete ca a ajuns in alta parte, ca o sa imi puna banii in cont, azi mi-a spus ca ia pus dar nimic. Ma tot duce cu zaharelul si nu inteleg de ce? Eu am toate hartiile si de la money gram si de la banca. Vreau un sfat de la voi sa stiu ce am de facut mai departe ii fac plangere penala sau sa fac altceva?
Adryan1911, utilizator
Multumesc doamna sau domnisoara Ioana pentru sfaturi. Cel care are sa imi dea banii mi-a dat un sms acum in care spune ca mi-a transferat din nou banii in cont mai astept pana maine daca tot nu ajung bani sima minte iar voi lua aitudine
O plangere penala va poate ajuta deoarece il va audia organul de ancheta penala.
inainte sa fac o plangere penala cred ca mai bine este sa fiu consiliat de un avocat care poate sa ma ajute sa o si intocmesc
Cred ca ar fi bine sa mai asteptati cateva zile ,poate persoana este de buna credinta. Daca a avut intentia din start sa va insele veti vedea in aceste zile ,mai precis va v-a minti si te va "aburii". Ca sa existe infractiunea de inselaciune prev. de art 215 Cod pen trebuie sa demonstrati ca ati fost indus in eroare cu stiinta de catre acest individ si pentru asta sa pastrati orice corespondenta sms etc. pentru a putea demonstra acest lucru. Incercati sa o rezolvati cat mai repede ca altfel poate dura si ani, daca organul de cercetare penala nu poate recupera prejudiciul