Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit AMORTIZARE NEDEDUCTIBILA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

AMORTIZARE NEDEDUCTIBILA

Buna ziua. Am avut un apartament cumparat pe firma. In urma unui control de la finante au considerat ca amortizarea nu este deductibila la calculul imp pe profit. Acum am vandut apartamentul si am gacut utm nota contabili:
461= 7583
2812=212
6583=212
Intrebarea mea esta daca 6583 este deductibil?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
daca amortizarea a fost considerata nedecutibila inseamna ca apartamentul nu a fost utilizat in scopul obtinerii de venituri.
in aceste conditii nici valoarea ramasa neamortizata nu reprezinta cheltuiala deductibila si nici venitul obtinut in urma vanzarii nu este impozabil.

Poate ca amortizarea nu era deductibila daca bunul nu era folosit in interesul activitatii firmei, asa cum daca ar fi fost folosit in interesul activitatii ar fi fost deductibila.

Consider ca vinzarea este un venit realizat de catre firma, deci cheltuiala cu valoarea neamortizata este o cheltuiala deductibila, ea fiind realizata in scopul realizarii respectivului venit.

Art 19
(1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.

Un astfel de venit nu intra in categoria veniturilor neimpozabile asa cum sint ele definite la art 20.
atunci care considerati ca este valoarea ramasa neamortizata? daca nu s-a admis la deducere cheltuiala cu amortizarea?
xerxes, utilizator
Val ramasa neamortizata este diferenta intre 212 si 2812. Aceasta este suma care se trece in ct 6583 si este deductibila.

Sumele deja inreg in 2812 (inregistrate in corespondenta cu 6811) sint nedeductibile, deoarece aceasta este partea din val mijl fix care nu a fost folosita in scopul realizarii de venituri.