avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit AMORTIZARE NEDEDUCTIBILA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

AMORTIZARE NEDEDUCTIBILA

Buna ziua. Am avut un apartament cumparat pe firma. In urma unui control de la finante au considerat ca amortizarea nu este deductibila la calculul imp pe profit. Acum am vandut apartamentul si am gacut utm nota contabili:
461= 7583
4427
2812=212
6583=212
Intrebarea mea esta daca 6583 este deductibil?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 18:00, 24 Februarie 2012
~ Conținut șters la cerere ~
daca amortizarea a fost considerata nedecutibila inseamna ca apartamentul nu a fost utilizat in scopul obtinerii de venituri.
in aceste conditii nici valoarea ramasa neamortizata nu reprezinta cheltuiala deductibila si nici venitul obtinut in urma vanzarii nu este impozabil.


Poate ca amortizarea nu era deductibila daca bunul nu era folosit in interesul activitatii firmei, asa cum daca ar fi fost folosit in interesul activitatii ar fi fost deductibila.

Consider ca vinzarea este un venit realizat de catre firma, deci cheltuiala cu valoarea neamortizata este o cheltuiala deductibila, ea fiind realizata in scopul realizarii respectivului venit.

Art 19
(1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.

Un astfel de venit nu intra in categoria veniturilor neimpozabile asa cum sint ele definite la art 20.
atunci care considerati ca este valoarea ramasa neamortizata? daca nu s-a admis la deducere cheltuiala cu amortizarea?
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
xerxes, utilizator
Val ramasa neamortizata este diferenta intre 212 si 2812. Aceasta este suma care se trece in ct 6583 si este deductibila.

Sumele deja inreg in 2812 (inregistrate in corespondenta cu 6811) sint nedeductibile, deoarece aceasta este partea din val mijl fix care nu a fost folosita in scopul realizarii de venituri.

Alte discuții în legătură

Impozit profit doina2005 doina2005 veniturile din vanzarea activelor(cont 7583)ramane neimpozabil? societatea a vandut un autoturism,diferenta neamortizata am inclus-o pe cheltuieli (cont ... (vezi toată discuția)
Amortizare manolacheflorentina manolacheflorentina achizitionez mijloc fix=30000lei amortizez din el= 5000lei vreau sa-l vand doar cu 10000 intrebarea mea este: sunt obligata sa-l vand cu 25000 lei ? ce ... (vezi toată discuția)
6583 deductibil sau nu? ciobanc ciobanc srl vinde un imobil in valoare de 80.000 lei am facut notele contabile: 411 7583 80.000 2812 212 8.500 (atat a fost amortizarea pana la ... (vezi toată discuția)