Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... al treilea an de cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

al treilea an de cic

Buna ziua. Am auzit de curand ca exista posibilitatea legala de a beneficia de al treilea an de concediu de crestere si ingrijire a copilului, dar fara plata (mentionez ca este vorba despre un copil sanatos). Este adevarat? Cum se va trece acesta in Cartea de Munca? Ce efect va avea asupra vechimii si asupra pensiei? De la cine se cere acest concediu? Ce acte trebuiesc depuse si unde? Care este temeiul legal? Va multumesc!
Da , se poate acorda CFP in acest caz ... În cazul acesta, pe perioada concediului nu se pot plăti contribuţiile individuale de asigurări sociale de sănătate, iar această perioadă nu mai poate fi asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.