Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezerva succesorala

Buna seara,

As dori , daca se poate sa-mi explice cineva care este intelesul exact pentru textul de mai jos :

" Rezerva copiilor - descendentilor -

- 1/2 din mostenire daca de cujus a lasat un singur copil;

- 2/3 din mostenire daca a lasat doi copii;

- 3/4 din mostenire daca a lasat trei sau mai multi copii."
Acelea sunt rezervele succesorale ale copiilor valabile pe vechiul cod civil. Adica daca tatal are 1 copil va avea dreptul de a lasa cui vrea el prin testament sau donatie 1/2 din bunurile lui dar pe cealalta jumatate o poate doar vinde si nu dona sau lasa prin testament alcuiva.
La fel si in situatiile celelalte numai ca cu cat are mai multi copii cu atat cotitatea disponibila testatorului este mai mica.

Aceasta nu afecteaza dreptul la proprietat sau dreptul de a vinde ce va apartine, nimeni nu este obligat sa lase mostenire.
Alexandru Munteanu, Avocat